Frankfurt’ta “HDK-A nedir?” paneli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“HDK-A nedir ve nasıl örgütlenmelidir” başlığıyla Frankfurt Halkevi’nde panel düzenlendi. Yazar Engin Erkiner’in moderatörlünde gerçekleştirilen panelin konuşmacıları, SYKP Kurucularından Mahir Sayın ve HDK-Almanya MYK’sından Mehmet Emin Yıldız’dı.

Halkevi’nde, SYKP Kurucularından Sosyalist Yazar Mahir Sayın ve HDK-Almanya Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Emin Yıldız’ın konuşmacı olduğu panelin moderatörü yazar Engin Erkiner yaptı.

Panel, “Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa ((HDK-A) nedir?” ve “Avrupa’da nasıl bir örgütlenme?” başlığı altında, referandum sonrası, yani “Hayır” sonrası izlenecek temel mücadele, örgütlenme ve bunlara bağlı sorunları hep birlikte tartışma amacıyla düzenlendi.

Elli yıldan fazla kuruluş tarihine sahip olan, aynı zamanda Türkiyeli göçmenlerin, emekçilerin, mültecilerin tarihine de tanık olan, tanık olmakla yetinmeyen bu tarihin yapımına katkı sunan Frankfurt Halkevi, bu yaz döneminde de politik eğitime ve tartışmalara verdiği katkıyı sunmaya devam ediyor. Yemekli, sohbetli ve karşılıklı sorularla, tartışmalarla yeni bir panelin altına imza attı.

Kurulduğu günden beri, aynı zamanda Türkiyeli solun da uğrak ve merkezi yeri olan Frankfurt Halkevi, Engin Erkiner’in moderatörlüğünde Mahir Sayın ve Mehmet Emin Yıldız’ın konuşmacı olarak katılımı ile ”Halk Demokratik Kongresi Nedir” ve “Günümüzün koşullarında Avrupa’da Nasıl örgütlenmelidir ? sorusuna yanıt aradılar. SYKP kurucularından Mahir Sayın, tüzük ve program yoğunluklu bir konuşma gerçekleştirdi. Programın önemi, tüzüğün ne anlama geldiği ve karşılıklı verilen sözlerin hayatın paratiğine geçirilmesi gerektiiği hususunu gündeme getirdi.

Konuşmacıladan Mehmet Emin Yıldız Rojava Devrimi, Dayanışma perspektifli, dar ulusal hesaplara sıkıştırılmayan bir mücadele ve dayanışma gösterilmesi gerektiği hususlarını gündeme taşıdı. Katılımcı ve dinleyiciler, dinleyici olmaktan çıkıp, soran, soruşturan ve eleştiren bir pozisyona bürünerek, HDK-Avrupa’nın, HDK-Almanya’nın görev ve sorumluklarını, özellikle HDK katılımını oluşturan örgütsel yapıların sürece ne kadar dahil olduklarını, görev ve sorumluklarını yerine getirip getiremedikleri, eleştirileri ve önerileriyle gündeme taşıdılar. Sonuç olarak HDK-Avrupa’nın programında ve tüzüğünde yazılı olan Avrupa kıta ölçeğinde yaşayan ezilen yoksul göçmen emekçilerin, mültecilerin, yerleşik hayata geçiş süreci yaşayan ve karmaşık sorunlara sahip “yabancıların” sorunlarının çözümü alanlarına gelinmesi gerektiği, bu noktadan hareketle ülke sorunlarına ve çözüm süreçlerine katkı sağlanabileceği hususunda yoğunlaştılar. Panel yaklaşık dört saat sürdü. Panel bitiminde, yuvarlak masa biçiminde özel sohbetlerle konu üzerine muhabbet devam etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR