Fransa büyük gösteriye hazırlanıyor; Polis ‘endişeli’

  0
  87

  Fransa’da hükümetin gerçekleştirmek istediği emeklilik reformuna karşı sendikaların çağrısıyla bugün başkent Paris’te büyük bir gösteri düzenlenecek. Paris Emniyet Müdürlüğü’ne göre, CGT, FO, CGC ve Solidaires adlı sendikalar konfederasyonları ile UNEF ve UNL gibi öğrenci birliklerinin çağrısıyla yapılacak gösteriye 60 bin ila 80 bin arasında kişi katılacak.

  5 BİNİN ÜZERİNDE POLİS GÖREV YAPACAK

  Resmi makamların dahi katılım beklentisinin bu denli yüksek olduğu eylem için polis de alarma geçirildi. Paris polisinden yapılan açıklamada, saat 13.30’dan itibaren Place de la Republique’de toplanacak eylemcilerin düzenleneceği yürüyüş için alarma geçildiği duyuruldu.

  Fransız medyasına göre ise, dev gösteri nedeniyle başkent Paris’te 5 binin üzerinde polis ve jandarma ile çok sayıda özel birlik görevlendirildi. Eylem için yüzün üzerinde motosikletli polis timinin görevlendirildiği öğrenildi.

  SARI YELEKLİLER VE BLACK BLOC’UN KATILIMI ‘ENDİŞELENDİRİYOR’!

  İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin görüşlerine dayandırılan haberde, eyleme katılacak bazı gruplar nedeniyle olayların çıkacağına kesin gözüyle bakıldığı iddia edilirken, ‘endişeli’ olunduğu savunuldu.  ‘Endişelere’ gerekçe olarak ise, binlerce Sarı Yelekliler ile Black Bloc adlı grubun üyelerinin eylemlere katılacak olması gösteriliyor. Ayrıca diğer bazı grupların olay çıkaracağı savunuluyor.

  Fransız Emniyet Müdürlüğü’nün de önceki yıllarda olduğu gibi sendikalarla kortejlerin güvenliği konusunda görüşmeler yapamamasının çatışma riskini arttıracağı da iddialar arasında. Zira başta CGT olmak üzere birçok sendika, milyonlarca çalışanın hak taleplerine gölge düşüren ve bazılarının provokatör olduğu tahmin edilen grupları kortejlerine almamaya dikkat ediyor.

  Öte yandan büyük gösteri nedeniyle Paris Valiliği, bugün Sarı Yelekliler adına Champs-Elysées bulvarı ve civarında yapılacak eylemlere yasak getirildiğini duyurdu.

  KATILIMI ENGELLEME AMAÇLI MANİPÜLASYON MU?

  Fransa’da 5 Aralık’tan bu yana emeklilik reform planlarına karşı sendikalar ve öğrenci birlikleri öncülüğünde kararlı bir duruş sergileniyor. Kimi sendikaların bazı şartlar altında reforma olur verme yönündeki duruşlarına rağmen özellikle CGT ve FO gibi sol sendikalar ile UNEF gibi öğrenci birlikleri taviz verilmemesinden yana.

  Yeni yılın en büyük ilk gösterisi olması beklenen bugünkü eylem öncesinde ‘güvenlik kaygılarının’ ortaya atılması, manipülasyon ihtimalini gündeme getiriyor. Buna ilişkin haberlerin özellikle sağ veya hükümete yakın medya üzerinden katılımı engelleme amaçlı yapılıyor olabileceği akıllara geliyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here