Fransa Parlamentosu’nda “Alevi sempozyumu”

1

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, Sosyalist Parti Milletvekili Jean-Pierre Blazy’nin ev sahipliğinde Fransa Parlementosu’nda bir Alevi Sempozyumu düzenledi. İki hafta önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na kabul edilen FUAF temsilcileri, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

 

Sempozyuma, aralarında eski Bakan ve Milletvekilleri ile Belediye Başkanlarının yanı sıra Alevi Dernek yöneticileri de katıldı. Aleviliğin tanıtılması ile başlayan sempozyuma katılanlara, Fransa Alevi Birlikleri Fedarasyonu’nun çalışmaları ve Fransa’da yaşayan Alevilerin sayısını belirten bir kitap dağıtıldı. Kitapta ayrıca Aleviliğin tanıtımı, Fransa genelindeki 37 Alevi Kültür Merkezi’nin coğrafi dağılımı ve çalışmaları, Türkiye’de kadın hakları, eğitimdeki dindarlaşma, medya alanlarındaki gelişmelerden duyulan rahatsızlık gibi konular yer aldı.

 

Sempozyuma katılan Fransız milletvekilleri, Alevilerin Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik ve Laiklik ilkelerine bire bir uyum sağladıklarını belirtirken, “Fransa’nın Birlikte Yaşama ilkesini ancak Aleviler gibi topluma bire bir uyum sağlayabilen kişiler sayesinde gerçekleştirebileceğimizin farkındayız.” Açıklamasında bulundular.

 

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya yaptığı açıklamada, “Alevi Kurumlarımız açısından tarihi bir gün yaşıyoruz. Aleviler Fransa Parlamentosunda ilk kez “Alevi Sempozyumu” düzenlemiş bulunuyor.” diye konuştu. Kılıçkaya, her yıl değişik bir konuda buna benzer sempozyumlar düzenleneceğini de ekledi.

EN SON EKLENENLER