Fransa’da 5 Aralık’ta genel greve gidiliyor

  0
  100

  Fransa’da 11 havayolu sendika, Fransa Havayolu çalışanlarını mevcut emeklilik rejimini savunmaya ve “daha çok çalışıp daha az kazanma” anlayışını reddetmeye çağırdı.

  Sendikalar, hükümetin emeklilik sisteminde büyük tahribatlar dayatmak istediğine dikkat çekti. 5 Aralık’ta Paris ve ülke genelinde yapılacak emeklilik reformu karşıtı grev çağrısına havayollarında işçileri temsil eden, Alter, CFE-CGC, CFTC, CGT, FO, SNGAF, SNPNC, SUD aérien, Unac, Unsa aérien ve Unsa PNC sendikaları katıldı.

  TÜM SEKTÖRLER GREVE GİDİYOR

  Fransa demiryolları şirketinde de temsili en fazla olan dört sendika (CGT, Unsa, SUD ve CFDT) 5 Aralık’tan itibaren sürdürülebilir grev çağrısında bulundu. Sendikalar, emeklilik reformunu protesto ediyor.

  Paris’teki toplu ulaşım araçlarında da benzer şekilde greve gidilmesi bekleniyor. Sendikalar Paris’teki grevin 13 Eylül’deki grev gibi güçlü geçeceğini belirtti. 13 Eylül’de tüm metrol ağlarında grev yaşanmıştı.

  Ulusal Eğitim’de temel sendikalar grev kararı aldı. Derslerin grevden ağır etkilenmesi bekleniyor.

  Kamu hizmetleri, sağlık, postane, itfaiye, elektrik kurumu, polis ve başka sektörlerde de greve gidilecek. Bir yıldan fazladır sokaklarda olan Sarı Yeleklileri temsil eden Meclislerin Meclisi de greve katılacaklarını duyurdu.

  Fransız hükümeti mevcut emeklilik sistemindeki 42 özel rejimi, puanlı tek bir sistem haline getirmek istiyor. Çok sayıda meslek dalı, sahip oldukları emeklilik avantajlarını kaybetmekten endişe ediyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here