Fransa’da ilahiyat profesörü Tarık Ramazan’a tecavüz davası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yenilikçi İslamcı görüşleriyle dünya çapında tanınan ve Müslüman Kardeşler’in kurucusu Hasan el Banna’nın torunu olan Oxford Üniversitesi öğretim üyesi ve ilahiyat profesörü Tarık Ramazan hakkında, iki kadının tecavüz suçlamaları nedeniyle Fransa’da soruşturma başlatıldı. Tarık Ramazan ise Facebook üzerinden iddiaları reddetti ve bu kadınlara iftira davası açacağını duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Henda Ayari adlı bir kadın, Fransız televizyonu BFMTV’ye demecinde,  Ramazan’ın 2012’de Paris’te bir otelde kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Ayari, “Bana vahşi bir hayvan gibi saldırdı” dedi. Ayari, İslam dini hakkında sorular sormak için Ramazan’ın odasına gittiğini belirterek “O zamanlar, Ramazan’a çok hayrandım” dedi. Ayari, “Önce beni zorlayarak öptü. Boğazıma sıktı, ölüyorum sandım” diye konuştu.

Şimdi seküler bir feminist aktivist olan, geçmişte peçe takan Ayari daha önce bir kitabında cinsel saldırıya uğradığından söz etmiş ancak isim vermemişti. Ayari, Oscar ödüllü Amerikalı yapımcı Harvey Weinstein’in 30 yıl içinde onlarca kadına cinsel tacizde bulunduğu yolundaki iddiaların ardından, birçok kadının geçmişte uğradıkları saldırılar konusunda sessizliklerini bozmasının kendisini cesaretlendirdiğini belirtti.

Adı açıklanmayan ve sonradan Müslüman olduğu belirtilen başka bir kadın da Ramazan’ın 2009’da bir otelde kendisine tecavüz ettiğini öne sürdü.

Dünya genelinde birçok kadın, Twitter’da #MeToo (Ben de) ya da #balancetonporc (Domuzunu ifşa et) etiketiyle geçmişte uğradıkları saldırıları paylaşıyor.

2009’dan bu yana Oxford Üniversitesi’nde çalışan Ramazan, İngiltere Parlamentosu’nun dini özgürlükler danışma kurulu üyesiydi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR