Fransız Meclisi’nde Suriye’de Kürtlerin rolüne dikkat çekildi

Post date:

Author:

Category:

Array

Fransız Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda yapılan tartışmalarda söz alan Boyun Eğmeyen Fransa (France Insoumise) lideri ve Milletvekili Jean-Luc Mélenchon, Kürtlerin Suriye’nin geleceğindeki rolüne dikkat çekti.

Komisyon Başkanı Marielle de Sarnez ve bazı parlamenterlerin bulunduğu heyetin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne yaptığı ziyareti selamlayan Mélenchon, ziyaretin Kürtlere ‘yanınızdayız’ mesajı verilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

‘BÖLGEDEKİ YIKICI GÜÇ TÜRKİYE, KÜRTLERİN ÖZERKLİĞİNİ İSTEMİYOR!’

Suriye’nin yeniden inşasına yönelik konferanslara Kürtlerin katılımının önemine vurgu yapan Mélenchon, Türkiye’nin bölge için oluşturduğu tehlikeyi hatırlattı. Türkiye’nin Efrin işgalinin yanı sıra Suriye’deki diğer alanlardaki işgalinin oluşturduğu tehlikeye işaret eden Mélenchon, Suriye’nin bölünmesini istemeseler de, Kürtlerin bir tür federatif (otonom) yapıyı istediklerini kaydetti. Mélenchon, bunun özellikle Türkiye tarafından istenmediğini hatırlatırken, “DAİŞ çeteleri dışında bölgedeki istikrarı bozan ve yıkan güç, Türklerdir” diyerek uyardı.

‘TÜRKİYE PKK YASAĞIYLA BİZİ EN BÜYÜK MÜTTEFİKİMİZDEN EDİYOR’

Türkiye’nin bastırdığı konulardan birinin PKK’nin Avrupa’nın ‘terör örgütleri listesinden’ çıkarılmasının engellenmesi olduğunu hatırlatan Mélenchon, bunun Fransa gibi ülkeleri bölgedeki en önemli müttefikleri olan Kürtlerden mahrum bıraktırdığını ifade etti.

‘BÖLGEYİ SAVUNAN GÜÇLER SUÇLULARI DA YARGILAYABİLİR’

Suriye ve Irak’ta yakalanan Fransız vatandaşı çetelerin yargılanması konusuna değinen Jean-Luc Mélenchon, çetelerin suç işledikleri Suriye’de yargılanmaları gerektiğini söyledi. Kuzey ve Doğu Suriye’yi kastederek bu bölgenin Suriye rejiminin kontrolünde olmadığını kaydeden Mélenchon, “Düşmanı yenme ve bölgeyi koruma kapasitesini gösteren yerel güçler, yapacağımız çok küçük yardımlarla bu amaçla mahkemeleri de kurabilirler” dedi. Mélenchon, bu sözleriyle çetelerin bölgedeki Kürt ve diğer halkların özerk yönetimi bünyesindeki yargı organlarınca yargılanabileceklerini ima etti.

‘SUUDİ VE KATAR’LA İŞ BİRLİĞİ VARSA, SURİYE İLE DE OLUR’

Fransa’nın Suriye’nin bütünlüğünü savunması gerektiğini de söyleyen Mélenchon, yıllardır kapalı olan Şam Büyükelçiliği’nin yeniden açılması gerektiğinin altını çizdi. Mélenchon, “Eğer Katar ve Suudi Arabistan’la iş birliği yapabiliyorsak, dünyadaki herhangi bir yerindeki bir başka sersemle de çalışabiliriz” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR