Gabriel’den İncirlik açıklaması: Çekilirken gerilim istemiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İncirlik’ten çekilme kararı alan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “İncirlik’ten çekilirken gerilimi tırmandırmak istemiyoruz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi sırasında Türkiye’yle gerilimin tırmanmaması için çabalayacaklarını söyledi. Gabriel, Ankara’yı Moskova’yla daha yakın bir ilişkiye itmek istemediklerini de dile getirdi.

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Gabriel, “Karşılıklı hakaretlerin yöneltildiği bir ‘megafon diplomasisi’ni engellemek için askerlerin geri çekilmesinin organize edilmesi lazım” dedi. Gabriel, konunun yarın ele alınması için Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’le anlaştıklarını dile getirdi.

Alman Bakan, savunma bakanlığının geri çekilme planı üzerinde çalışmaya başladığını da sözlerine ekledi.

‘TÜRKİYE’Yİ RUSYA’YA DOĞRU İTMEK İSTEMİYORUZ’

İsteklerinin Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp “Rusya’ya doğru itmek” olmadığını vurgulayan Gabriel, “Bu küçük bir şey değil. Mesele İncirlik’ten daha fazlası; Türkiye’yle olan ilişkimizle ilgili” diye konuştu.

Dün Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Gabriel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından İncirlik Üssü’nden çekileceklerini açıklayarak, “İç meselelerden ötürü böyle bir karar aldık” açıklamasında bulunmuştu.

KARAR ÇARŞAMBA VERİLECEK

Almanya Savunma Bakanı Leyen, çekilme kararının Çarşamba günü Mecliste alınacağını belirterek, Ankara ile yaşanan kriz nedeniyle çekilmeye hazırlandıklarını kaydetmişti.

Türkiye, Alman vekillerin İncirlik’teki askerleri ziyaret etmesine uzun süredir izin vermiyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR