Gani Kaplan: Türkiye’de eksen kayması yaşanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini getirecek yeni anayasa teklifi Meclis genel kurulunda görüşülmeye başlandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis’te de, referandumda da ‘Evet’ oyu vereceğini söylediği, HDP ve CHP’nin rejim değişikliği getireceği için karşı çıktığı anayasa teklifinin maddeleri mecliste görüşülmeye başlandı. 18 maddelik Anayasa değişikliği teklifinin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

AKP ve MHP tarafından hazırlanan paketin toplumsal uzlaşmaya dayandırılmadığı ve demokrasiyi hedeflemediği için inkarcı anayasaların devamı olacağı endişesi tüm toplumsal kesimlere hakim. Geçmiş anayasal süreçlerin dışında tutulan ve bu nedenle en büyük hasarı gören Alevi toplumu bu kez de sürecin dışında tutuldu.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Gani Kaplan konuya ilişkin PİRHA’ya konuştu. “Bu yeni anayasa teklifi ile aslında Türkiye’de bir eksen değişikliğine gidilmek isteniyor, gidişat bunu gösteriyor” diyen Kaplan, “Bu yeni anayasa çalışması meclisten geçmemeli, geçerse de halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çünkü bu siyasi partilerin kutuplaşması sorunu değil, ülkenin geleceği ile ilgili bir durumdur” dedi.

“YENİ ANAYASA METNİN NE İÇERDİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR”

Yeni anayasa çalışması ve partili Cumhurbaşkanlığı çalışması yapılmakta ancak bu yapılan çalışmanın ne olduğuna dair halka bilgi veren kimsenin olmadığını belirten Kaplan, “Türkiye’de bu yeni anayasa teklifini halka anlatacak ne ortam, ne zemin var. Ayrıca iktidar partisinin mecliste geçirmeye çalıştığı bu anayasa metninin ne içerdiğini ve ne anlama geldiğini AKP milletvekilleri dair kimsenin bilmediği bir yasa teklifi ile karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

“MECLİS ABLUKA ALTINA ALINMIŞTI”

Bizler demokratik tepkimizi bir basın açıklamasıyla kamuoyuna yansıtmak için tüm kurumlar olarak Meclis önüne gittik diyen Kaplan, “Polislerce meclisin abluka altına alındığını gördük. Halkın vekillerini bile darp eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu halk bu Cumhuriyeti alkışlarla kurdu ancak AKP yaptığı yasa çalışmaları ile Cumhuriyeti halktan kaçırıyor” vurgusunda bulundu.

“ÜLKENİN GELECEĞİ SÖZ KONUSU”

Kaplan ayrıca, “Bu yeni anayasa çalışması meclisten geçmemeli, geçerse de halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çünkü bu sadece siyasi partilerin kutuplaşması sorunu değil, ülkenin geleceği ile ilgili bir kritik bir durum söz konusudur” dedi.

“LİDERE DAYALI SEÇİM YAPILMAK İSTENİYOR”

Geçmiş yıllarda yani 70’li yıllarda da merkez sağda ve merkez solda ön seçim yapılırdı. Ancak 80’li yıllarda siyasi partileri seçme yasası olan ön seçim yasası zorunluluğunun kaldırıldığını belirten Kaplan, “Eskiden merkez sağ partilerde olduğu gibi bugün AKP’de lidere dayalı bir milletvekili seçimi yapmak istiyor” dedi.

“KUVVETLER AYRILIĞI TEK ELE GEÇİYOR”

Kaplan, “Cumhurbaşkanını denetleyen tek organın meclis olduğunu ancak bu yeni anayasa teklifi ile meclisteki milletvekillerini Cumhurbaşkanı belirleyecektir. Yani kuvvetler ayrılığı olan yasamanın, yürütmenin ve yargının tek ele verilmesi ve yönetilmesi demektir. Bu durum demokrasimiz açısından büyük tehlike barındırıyor” ifadesinde bulundu.

“BU YASA SADECE FAS’TA UYGULANIYOR”

Bu yasanın tüm dünya ülkelerinde sadece Fas’ta olduğunu hiçbir Avrupa ülkesinde olmadığını vurgulayan Kaplan, “12 Eylül faşist cunta dönemi dediğimiz Kenan Evren dönemi bile bu yeni anayasa teklifinin yanında daha demokrat kalır” vurgusunda bulundu.

“İZMİR VE MERSİN’DE BÜYÜK MİTİNGLER DÜZENLEYECEĞİZ”

Biz Aleviler yıllardır bu ülkede laikliğin uygulanmadığını, laikliğin uygulanacağı yerde toplumsal barışın olacağını vurguladıklarını belirten Kaplan, “Bugün anaokullarına kadar devlet eliyle din eğitimin verildiği, sokak altlarında Kur-an kurslarının verildiği cemaatlere göz yumulduğu bir ülkede laiklikten söz edilemez. Bu iktidarla birlikte Türkiye’de bir eksen kaymasının yaşandığını ve biz Pir Sultan Alevi Kültür Derneği olarak miting kararı aldık bu anayasa teklifi mecliste eğer geçerse İzmir ve Mersin’de bunu halka anlatmaya çalışacağız,” dedi.

“ZİHNİYET AYNI ZİHNİYET”

Kaplan son olarak şunları belirti, “Cizre’de onlarca insanı gaz sıkıp öldüren zihniyetle bugün Rize’de Atatürk’ün büstünü Saddam Hüseyin gibi söken zihniyet aynı zihniyettir. Cizre’de ses çıkaramayan burada da ses çıkaramaz bu bir nabız ölçme şeklidir. Eğer başkanlık teklifi onaylanırsa yakın bir tarihte her yerde Atatürk büstleri kaldırılacak sadece Valilik önündeki Atatürk büstleri kalacak. Bu yasa sadece 1 milyon insanı ilgilendirmiyor, 80 milyonu ilgilendiriyor. Bu yüzden halkın birlik olmasıyla ancak bu teklif geri çekilir.”

İsmet SEFER

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR