Gardiyanlar işkenceyle kadın tutsağın bacağını kırdı

Post date:

Author:

Category:

Asker ve korucuların işkencesine maruz kaldığı görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşılan Saime Afşin’in tutuklu bulunduğu Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence edildiği ve ayağının iki yerden kırıldığı iddia edildi. Afşin’in babasının anlatımlarına göre ona yardım etmek isteyen tutusağında gardiyanlar tarafından parmakları kırıldı

Colêmerg’in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yaşanan bir çatışma sonrası yaralı bir şekilde asker ve korucuların “işkencesine” maruz kaldığı görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşılan Saime Afşin’in, tutuklu bulunduğu Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanların işkencesine maruz kaldığı ileri sürüldü. Sol bacağından yaralı bir şekilde cezaevine gönderilen Afşin’in tedavisi yapılmadığını belirten baba İhsan Afşin, kızının anlattıklarının paylaştı.

Araya giren tutsağında parmaklarını kırmışlar

Kızına tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olduğunu belirten baba Afşin, “Saime ilk cezaevine gönderildiğinde gidip gördük, durumu daha iyiydi. Geçen hafta ve bu hafta ziyaretine gittiğimizde ayağındaki yara o kadar kötü olmuş ki tekerlekli sandalyeden kalkamıyor” dedi. Kızının gardiyanların saldırısına uğradığını ve yaralı bacağının 2 yerden kırıldığını aktaran baba Avşin, “Kızımın anlattığına göre; gardiyanlar koğuşa girip onu herkesin gözü önünde darp etmişler, sakat olan ayağı 2 yerinden kırılmış ayağına takılan platin yerinden çıkmış. Hatta bu işkenceyi durdurmak isteyen bir kadın arkadaşı Saime’nin üzerine atlamış ama öylede devam etmişler ve o arkadaşının da parmaklarını kırmışlar” diye konuştu.

Afşin tedavi edilmiyor

Baba Afşin, kızının can güvenliğinin olmadığını ve tedavi edilmediğini söyledi. “Saime güçlü bir kadın bunu biliyorum ama yaşadıkları çok ağır hiçbir şekilde iyileşemedi” ifadelerini kullanan baba Avşin, “İçinde bulunduğu şartları çok daha ağır olabilir. Biz üzülmeyelim diye her şeyi anlatmıyor. Ayağının durumu bu kadar ağırken sadece doktor pansuman yapıp geri gönderiyor. Birçok ihtiyacı oluyor, benim maddi durumumu el verdiği kadarıyla bir şeyler götürmeye çalışıyorum ama battaniye götürdük almadılar. Kızımın benden tek bir isteği vardı, bir saat istedi benden aldım götürdüm ama o saatti de kırıp pilini çıkarıp vermişler. Merkeze uzak bir köyde yaşıyoruz, kızımın başına ne gelecek onu bilmiyoruz” ifadelerinde bulundu. Hukuki yardım talebiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesi’ne başvuran baba Afşin, insan hakları savunucularına çağrıda bulundu.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR