Gazete dağıtımına zabıta engeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazetelerinin dağıtımcısı Hasan Ceyhan, pazarda gazete dağıttığı esnada zabıtaların müdahalesiyle engellendi. “Pazar esnafı şikayet etti” diyen zabıtaları yalanlayan esnaf, “Uygulama tamamen siyasidir. Başka gazetelere seslerini çıkarmıyorlar” dedi.

Birçok çalışanı cezaevinde olan, il ve ilçelere girişi yasaklanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin okurlarına ulaşması hemen her gün uygulanan keyfi uygulamalarla engelleniyor. Haber merkezinde çalışanlar cezalarla sindirilmeye çalışılırken, gazete dağıtımcıları ise fiziksel saldırı, tehdit ve hakaretlere maruz kalıyor. En son İstanbul’un Bağcılar ilçesine bağlı Fatih mahallesinde kurulan Perşembe Pazarı’nda Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazeteleri dağıtan Hasan Ceyhan, belediye zabıtalarının saldırısı ile karşı karşıya kaldı.

Yaşananlara tanıklık eden pazar esnafı ile zabıtaların saldırısına maruz kalan Ceyhan, olay anını anlattı.

‘PAZAR ESNAFININ TEPKİSİ İLE KURTULDUM’

Son dönemlerde yoğun bir baskı altında olduklarını belirten Ceyhan, “Geçen hafta dağıtım yaparken pazarda bana yönelik bir müdahale oldu. Belediye zabıtaları gazete dağıtımımıza müdahale etti. Yetkileri olmadığı halde gazetemizi toplamaya çalıştılar” dedi. Zabıtaların kendisini pazarın içinden çıkarıp darp etmeye çalıştığını kaydeden Ceyhan, pazar esnafının tepkisi üzerine zabıtaların kendisini bıraktığını söyledi.

‘ESNAFI DA GAZETEYİ ALMAMALARI YÖNÜNDE KORKUTUYORLAR’

Baskıların sadece dağıtımcılara yönelik olmadığını ifade eden Ceyhan, şunları aktardı: “Öte yandan esnafları da korkutmaya çalışıyorlar gazete almamaları için. Belediye zabıtaları beni çekiştirirken ‘Siz çete misiniz’ dedim onlar da ‘Evet biz çeteyiz’ deyip çete olduklarını itiraf etti. Tüm baskılara rağmen sağduyulu davranmaya çalışıyoruz. Pazarda başka gazetelerin de dağıtımı yapılıyor. Bizim gazeteye ayrımcılık yapıyorlar. Toplumun haber alma hakkını kısıtlıyorlar. Bize yönelik bu tutumu kabul etmiyoruz. Bu baskılar kesinlikle bizi yıldıramaz. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz.”

‘BAŞKA GAZETELERE SESLERİNİ ÇIKARMIYORLAR’

Yaşananlara tanıklık eden pazar esnafı Bahattin Bingöl de,Ceyhan’ın her hafta olduğu kendilerine gazete getirdiğini ifade ederek, “Aniden bir grup geldi, keyfi muamele ile ‘Yok gazete satamazsın. Bu pazar bizim mahiyetimiz altındadır. Biz istersek sattırır, istemezsek sattırmayız’ dediler. ‘Sizin öyle bir yetkiniz yok dedik’ Onlar da ‘Biz hadi gidiyoruz. Siz de gidip bizi şikayet edin’ dediler” şeklinde konuştu.

Zabıtaların amacının Özgürlükçü Demokrasi gazetesini sattırmamak olduğunu belirten Bingöl, “Zabıtaların bu tutumu tamamen siyasidir. Mesela başka gazetelere seslerini çıkarmıyorlar” diye belirtti.

W’ZABITA ŞİKAYET, ESNAF YOK ÖYLE BİRŞEY DEDİ’

Pazar sorumlusu Mesut Coşkun ise, pazarda gezdiği sırada zabıtaların Ceyhan’ı aralarına aldığını gördüğünü söyledi. Konuyu zabıtalara sorduğunda gazeteden dolayı durumun yaşandığının kendisine iletildiğini dile getiren Coşkun, bunun üzerine zabıtalarla aralarında münakaşa yaşandığını kaydetti.

Coşkun, şunları aktardı: “Bu resmi bir gazetedir. Zorla satmıyor. Bir hizmet karşılığında satıldığını söyledim” dedi. Zabıtaların kendisine pazar esnafı tarafından şikayet olduğu için Ceyhan’ı alıkoyduklarını dile getiren Coşkun, “Gerekirse esnaflarla konuşurum dedim. Fakat daha sonra esnaflarla konuştuğumda kesinlikle şikayet etmediklerini söylediler” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR