Gazeteci Perktaş’a ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ cezası

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı haberlerle “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” suçlaması ile hakkında dava açılan serbest gazeteci Neşe Perktaş’a 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

İzmir’de sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı haberler nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan dava açılan serbest gazeteci Neşe Perktaş’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Karşıyaka 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Perktaş ve avukatları hazır bulunurken, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de mahkemeyi izledi.

Duruşmada savunması alınan Perktaş, savcılıkta ve bir önceki duruşmada verdiği ifadesini tekrar ederek, suç oluşturacak herhangi bir paylaşımda bulunmadığını ifade etti. Gazetecilik faaliyetleri çerçevesinde haber paylaşımı yaptığını dile getiren Perktaş, beraatını talep etti. Perktaş’ın avukatı da söz konusu paylaşımların ulusal basında yer aldığına ve bu durumun suç teşkil etmediğine dikkat çekerek, müvekkilinin beraatını talep etti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Perktaş’ın sosyal medya paylaşımlarında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediğine kanaat getirdi. Perktaş, hakkında 1 yıl 2 ay hapis cezası veren mahkeme, cezayı erteledi.

EN SON EKLENENLER