Gazeteci Türfent ikinci kez mahkemeye çıkacak

0
164

Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları döneminde yaptığı haberler nedeniyle 16 ay önce tutuklanan gazeteci Nedim Türfent’in ikinci duruşması yarın görülecek. İlk duruşmada dinlenen 13 tanık, işkence altında ifadeye zorlandıklarını ve Türfent’i tanımadıklarını belirtmişti.

Van’da 30 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ikinci duruşması yarın Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile suçlanan Türfent, Yüksekova’da geçen yıl ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sonrasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sosyal medya hesaplarında ölümle tehdit edilmişti.

14 Haziran’da görülen ilk duruşmasında Türfent, gözaltına alındığında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını, bir özel harekat polisinin başının üzerine ayağını koyarak basın kartını da yanına bırakıp selfie çektiğini, yine zırhlı araçta bir polisin silah dipçiği ile cinsel tacizde bulunduğunu belirtmişti.

‘TÜRKÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ’ HABERİNİN ARDINDAN HEDEF OLDU

Duruşmada tek faaliyetinin gazetecilik olduğunu hatırlatan Türfent, yargılanmasının asıl nedeninin ise tepki toplayan ve İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturmaya konu edilen “ Türkün gücünü göreceksiniz” başlıklı video haberi olduğunu kaydetti. Bu haber sonrasında emniyetin resmi telefonundan aranıp tehdit edildiğini, izlediği her haber sırasında polis tarafından taciz edilip, zaman zaman plastik mermilere de hedef olduğunu aktaran Türfent, “JİTEM” adlı sosyal hesaptan da fotoğrafları paylaşılarak ölümle tehdit edildiğini duruşmada dile getirmişti.

13 TANIK İŞKENCE ALTINDA İFADE VERDİĞİNİ SÖYLEDİ

Gazeteci Türfent’in ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü dinlendi, tamamı ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etti. Tanıklardan Can Güler, Türfent’i tanımadığını, gözaltında kerpeten ile iki dişinin çekildiğini belirterek, “İşkencede iki dişimi kerpeten ile çektiler ve ‘eğer savcılıkta da imzaladığın ifadeyi savunmazsan kalanları da çekeceğiz’ diyerek tehdit edildiğini, tanıklardan Sedat Ayyıldız, gözaltına alındıktan sonra tutulduğu 5 gün boyunca işkenceye maruz kaldığını, ölümle tehdit edildiğini ve bu esnada kağıtlar imzalatıldığını gazeteci Nedim Türfent’i ise hiç görmediğini ve tanımadığını söyledi.

Yine tanık Şirvan Şedal de 4 gün boyunca işkence altında kaldığını ve bu koşullar altında ifadesinin alındığını kaydederek, gazeteci Türfent’i tanımadığını belirtti. Tanıklardan Dılhaz Kılıçoğlu da Nedim Türfent’i tanımadığını, işkence altında ifade kağıtlarının imzalatıldığını beyan etti.

13 tanığın da tamamının beyanlarında işkence altında zorla ifade verdiklerini beyan etmelerine rağmen Türfent’in tutukluluğunun devamına karar verildi. Mahkeme heyeti, dinlenmeyen biri gizli, 11 açık tanığın yarınki celsede dinlenmesine karar vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here