Gazeteci Türfent yarın 4’üncü kez hakim karşısına çıkıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sokağa çıkma yasakları döneminde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan kapatılan DİHA’nın muhabiri Nedim Türfent, 18 aydır tutuklu. Gazeteci Türfent’in 4’üncü duruşması yarın Hakkari’de görülecek

Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent’in 4’üncü duruşması yarın Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Hakkında hazırlanan iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlanan Türfent, Yüksekova’da geçen yıl ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sosyal medya hesaplarında ölümle tehdit edilmiş ve hedef alınmıştı.

Tanıklar tek tek ifadelerini geri aldı

MA’nın geçtiği haberde, gazeteci Türfent’in ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etti. Geriye kalan 10’u açık tanık, biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan 4’ü ise geçen duruşmada ifade vererek işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetti. Türfent’in avukatların gizli tanığı mahkemede ses ve yüzü değiştirilerek dinlenme talebi ise hakim tarafından reddedildi. Tanıkların beyanları ve delil olarak iddianamede yer alan iddiaların avukat ve Türfent’in savunmasıyla çürütülmesine rağmen mahkeme heyeti tutukluluğunun devamına karar verdi. Türfent’in yarın görülecek 4’üncü duruşması için avukatları, dayanışma çağrısını yineledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR