Gazeteciler ‘sansür yasası’na karşı Ankara’ya gidiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Sansür yasası”na karşı Ankara’ya gidecek olan gazeteciler, “Basın tarihine kara bir leke olacak bu teklifi çekin” çağrısında bulunacak.
İzmir’de bulunan gazetecilik ve basın meslek örgütleri, Meclis’te komisyondan geçen ve “sansür yasası” olarak tabir edilen 40 maddelik yasa teklifine ilişkin Konak Hasan Tahsin Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. “Gerçeklerde inat ediyoruz” ve “Gazetecilikte inat ediyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada, sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Basın özgürse halk özgürdür” sloganları atıldı. Açıklamaya çok sayıda gazetecinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ege Bölge Temsilciliği temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.
YASADA NELER VAR?
Basın açıklamasını okuyan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, yasa teklifinde para ve hapis cezaları, ağır denetim ve sansürün olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:  “Yani diyorlar ki, kaynağın belli dahi olsa, eğer bilgi birileri tarafından keyfi olarak yanlış diye nitelendirilirse, bunu yayan yani gazeteci ya da vatandaş, iktidarın istemediği her kim ise doğrudan hapis cezasıyla cezalandırılacak. Özellikle Seçim dönemi yaklaşırken; bu türden bir teklifin yasalaşacak olması; yaklaşan seçimlerin baskı altında yapılacağının işareti olur. Medyaya yönelik olarak öngörülen idari tedbirler arasında para cezası, reklam yasakları ve sosyal medya ağlarına bant daraltma yaptırımı da vardır. Yasa teklifinde keyfiyete dayalı yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık bin gazete, yaşam kaynağı olan resmi ilanları alamamakla ve kapanmakla karşı karşıya kalacaktır” dedi.
EN AĞIR OTOSANSÜR YASASI
Yasanın temel insan hakları, haberleşme ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu söyleyen Gappi, “Cumhuriyet tarihinin en ağır sansür ve otosansür mekanizmalarından birine yol açabileceği endişesiyle, ‘dezenformasyonla mücadeleyi’ değil gazeteciliğe baskıyı artırmak üzere tasarlanan bu yasa teklifi Anayasa’nın basın ve ifade özgürlüğüne alenen aykırıdır” diye belirtti.
‘BASINDAN ELLERİNİZİ ÇEKİN’
Yasanın aynı zamanda halkın iletişim ve haber alma özgürlüğü de engellediğini dile getiren Gappi, şunları söyledi: “Türkiye toplumunu bizim üzerimizden şekillendirmekten vazgeçin. Gerçekleri doğruları yazmanın bedelini canlarıyla ödeyerek yazan Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu, Musa Anter, Metin Göktepe ve nice gazeteci ve düşünürler sadece ve sadece doğruları yazdıkları, söyledikleri için öldürüldüler. Temel insan hak ve özgürlüklerine, uluslararası sözleşmelere ve Anayasaya aykırı olan basın tarihine kara bir leke olacak bu teklifi çekin” diye uyardı.
Gabbi, ayrıca gazetecilik örgütleri olarak bu akşam Ankara’ya giderek, yarın Meclis’in önünde olacaklarını duyurdu.
Kaynak / MA HABER
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR