Gazeteciler tutuklu meslektaşları için yürüdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadıköy’de bir araya gelen gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep ederek, herkesi 31 Ekim’de görülecek olan Özgür Gündem ve Cumhuriyet Gazetesi davalarına katılmaya davet etti.

Dışardaki Gazeteciler İnisiyatifi, tutuklu bulunan gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacı ile Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda bir araya gelerek Altıyol’da bulunan Boğa Heykeli’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Gazetecilerin dayanışmaya dikkat çekmek amacı ile el ele tutuştuğu yürüyüşte “Gazetecilere özgürlük” pankartı açıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker ve Barış Yarkadaş’ın yanı sıra Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de katıldığı yürüyüşte, “Hemen şimdi adalet” ve “Hemen şimdi özgürlük” sloganları atıldı. Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, “Özgür basın özgür ülke”, “Gazetecilik suç değildir” dövizleri taşındı.
KRAVATLI FARELERİN RAHATÇA KEMİREBİLMESİ
Yapılan yürüyüşün ardından basın açıklamasını Gazeteci Gülşah Karadağ yaptı. Bir kez daha özgürlük ve adalet için buluştuklarını dile getiren Karadağ, “El ele, omuz omuza yürüdük. Hakikatin önüne gerilmiş olan perdeleri yırttıkları için hapse atılan gazeteci arkadaşlarımızı andık yüksek sesle, yine göğsümüz kabardı, varlıklarıyla gurur duyduk. İyi ki buradayız ve iyi ki yan yanayız” dedi.
Gazetecilerin tutuklu olduğu bir yerde kimsenin özgür olamayacağının altını çizen Karadağ, gazetecilerin tutuklanmasındaki esas nedenin, memleketin kilerine dadanmış kravatlı farelerin rahatça kemirebilmesi ve soyguncuların yüzündeki maskenin düşmemesi için olduğunu vurguladı.
‘DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN EL ELE’
Özgür Gündem ve Cumhuriyet gazetesi davalarına dikkat çeken Karadağ, “Buraya nasıl el ele geldiysek, Çağlayan Adliyesi’ne de gidebilir, her sabah Silivri zindanında uyanmak zorunda bırakılan İnan Kızılkaya’nın, Kemal Sancılı’nın, Ahmet Şık’ın, Akın Atalay’ın, Murat Sabuncu’nun, Emre İper’in ve onlarca tutuklu gazetecinin özgürlüklerinin iade edilmesi talebini avaz avaz haykırabiliriz” diyerek dayanışma çağrısında bulundu.
Zorbalığa dur demek, demokrasi ve barış için el ele, omuz omuza durulması gerektiğine dikkat çeken Karadağ, herkesi 31 Ekim’de görülecek olan Özgür Gündem ve Cumhuriyet gazetesi davalarına katılmaya davet etti.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR