Gazetecinin haberleri sosyal medyadan paylaşması suç sayıldı

Post date:

Author:

Category:

Gazeteci Selman Keleş hakkında sosyal medya hesaplarında paylaştığı haberler gerekçe gösterilerek, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yeni bir iddianame hazırlandı.

Gazeteci Selman Keleş hakkında sosyal medya hesaplarında farklı tarihlerde ve farklı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberleri paylaştığı için Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
Keleş hakkında hazırlanan iddianamede, Fransız Haber Ajansı’nın (AFP ) haberlerinin de içinde olduğu birçok haberin sosyal medyada paylaşılması “örgüt propagandası” sayıldı.
PAYLAŞTIĞI HABERLERİN TÜMÜ ‘PROPAGANDA’ SAYILDI 
İddianamede; “Şüphelinin twitter sayfası üzerinde yapılan incelemede ‘terör örgütü propagandası’ oluşturacak tarzda silahlı ‘terör örgütü’ içerisinde kırsal alanda silahlı olarak faaliyet gösteren örgüt üyelerinin ve örgüt için propaganda amaçlı hazırlanan haber adı altında gerçeklerle alakası olmayan görüntüleri övücü sözlerle paylaştığının tespit edildiği, şüphelinin kişisel bilgilerinin ve fotoğraflarının da bulunduğu suça konu internet sitesi hesabından bu şekilde sayfa üzerinde teselsül oluşturacak şekilde birden çok paylaşım yaparak terör örgütünün propagandasını yaptığı dosya içerisindeki delillerden de anlaşıldığından, şüphelinin üzerine atılı suçtan yargılamasının yapılarak, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içerek yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde paylaşım yaptığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
YARGILANDIĞI DAVANIN İDDİANAMESİNE ATIF YAPILDI
İddianamenin bir bölümünde ise Keleş’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 8 ay tutuklu kaldığı ve ardından serbest bırakıldığı dava dosyasına atıfta bulunuldu. iddianamede, “Şüpheli Selman Keleş 20/03/2017 tarihinde yakalandığında PKK’nın hedef ve eylemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla keşif faaliyetinde bulunduğu, örgüt mensupları ile irtibatlı olduğu, örgüt içerisinde faali yürüttüğü gerekçeleri ile Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamanın devam ettiği” denildi.
İddianameyi kabul eden mahkeme, davayı Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde halen süren ve tutuksuz yargılandığı davayla birleştirdi.
Duruşma, 5 Haziran’da görülecek.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR