Gazi Mahallesi’nde 10 Ekim anması ve forum

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitiren 102 kişi Türkiye’nin birçok şehrinde yapılan etkinliklerle anıldı. Sultangazi Emek ve Demokrasi Koordinasyonu da Gazi Cemevinde yapılan etkinlikle 10 Ekim’de yaşamını yitirenleri andı. OHAL uygulamalarının ve basın özgürlüğünün de tartışıldığı forumda konuşan Hayatın Sesi Televizyonu Haber Koordinatörü Ercümen Akdeniz, “OHAL’e karşı büyük bir kampanya örgütlemeliyiz” dedi.
Gazi Cemevinde gerçekleşen anma ve forum etkinliği 10 Ekim’de yaşamını yitirenlere saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı. HDP PM Üyesi Can Memiş, Hayatın Sesi TV Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz ve TV10 Yönetim Kurulu Üyesi Turabi Kişin forumda konuşmacı olarak yer aldı. Can Memiş 10 Ekim anlamalarına yapılan polis saldırılarını eleştirerek, sistemin yaşanan katliamların anılmasına bile izin vermediğini söyledi. Türkiye’deki savaş ortamının 10 Ekim’de başlamadığını, 10 Ekim’de derinleştirildiğini ifade eden Memiş, “Bütün katliamlar birbiriyle bağlantılı. 10 Ekim’de hedeflenen barış mücadelesinin kendisiydi. Kadınların, gençlerin, halkların iradesinin yok sayılması IŞİD tarafından gerçekleştirilmedi. AKP politikaları buna göz yumdu” dedi. 

‘KATLEDİLENLER ANISINA MİLYONLARI ÖRGÜTLEYECEĞİZ’

15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL sürecini de değerlendiren Memiş “15 Temmuz bir darbe girişimiydi, ama 11 Eylül’de belediyelere kayyım atanmasıyla darbe gerçekleştirildi. Geçen hafta kanlarlımız kapatıldı. Biz bunu ilk defa yaşamıyoruz. Bunların üstesinden gelip gerçeğe ulaşacağız. Onlara halka gerçeğin ulaşmasını istemiyorlar ve gerçeği ulaştıranları engellemek istiyorlar. Bizler bunları aşacağız. Barış mücadelesini bitiremeyecekler. Katledilenlerin anısına biz milyonları örgütleyeceğiz” diye konuştu.

‘17 KASIM YUNANİSTAN İÇİN NE İSE 10 EKİM DE BİZİM İÇİN ODUR’

Hayatın Sesi Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz, 12 TV kanalı ve 11 özel radyonun OHAL gerekçesiyle kapatıldığını hatırlatarak saldırıların herkese yapıldığına işaret etti. 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler şahsında Meryem Bulut ve Elif Kanlıoğlu’nun yaşamından kesitler paylaşan Akdeniz, Yunanistan’da 17 Kasım 1973’te albaylar cuntasına karşı ayaklanan ve 40 Atina politeknik öğrencinin yaşamını yitirdiği olayı anımsattı. “17 Kasım Yunanistan için ne ise 10 Ekim de bizim için odur” diyen Akdeniz, bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. 10 Ekim’in birinci yıl dönümünde yapılan anmalara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılmamasının tepkilere yol açtığını kaydeden Akdeniz, “Biz Yenikapı ruhu ile hareket ettikçe çok insanlar ölür. Bu ruhtan sıyrılmak gerekir” şeklinde konuştu. 

‘OHAL’E KARŞI BÜYÜK BİR KAMPANYA YÜRÜTMELİYİZ’

Basın özgürlüğü, TV ve radyoların kapatılması konusunda da konuşan Akdeniz şu şekilde devam etti: “Her katliama yaşandığında yayın yasakları getirildi. Bugün Hrant Dink cinayetini FETÖ’ye bağlıyorlar. Yarın 10 Ekim katliamını da FETÖ’ye bağlayabilirler. Yayınların kesilmesi bir şeyi gösteriyor. Biz daha neler yaşayacağız ki bizim yayınlarımızı kesmek istiyorlar. Biz bugün ya basına sahip çıkarız ya da çocuklarımızı geleceği karanlık olur. OHAL’e karşı büyük bir kampanya yürüterek bugünlerin üstesinden gelebilir.”

‘BARIŞ VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE ALEVİLER GÖZ ARDI EDİLEMEZ’

TV10 Yönetim Kurulu Üyesi Turabi Kişin de basına yönelik uygulamaların yaşanan katliamlardan bağımsız olmadığını söyledi. Her dönem basın susturulduktan sonra bir göçertme, asimilasyon politikasına gidildiğini dile getiren muhalif basına baskıların bu süreçlerle birlikte yükseldiğini dile getirdi. Kişin, “Günümüz açısından da basına yönelik baskılar demokrasi mücadelesine ses olan kuruluşlar için oluyor. Bu baskıların genel gelişmelere bağlantısını kesmeden değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye’de barış isteyen halklarla birlikte Aleviler de yıllardır baskı görüyorlar. Türkiye’de ve Ortadoğu’da bir barış ve demokrasi mücadelesi verilecekse Aleviler göz ardı edilemez” diye konuştu.

Anma ve forum etkinliği katılımcıların serbest kürsüden katkılar yapmasıyla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)
 

EN SON EKLENENLER