Gazi’de baskı ve yıkıma karşı süresiz açlık grevi

Aralarında esnaflarında bulunduğu 8 kişi Gazi Mahallesi’nde baskılar ve işyerlerinin kapatılmasına ve yıkıma karşı süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde çay bahçeleri, taksi durakları ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Mücadele Merkezi’nin özel hareket polisleri eşliğinde kepçelerle başlatılan yıkıma karşı süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi başlatıldı. Aralarında dükkanları kapatılan esnafların da bulunduğu 8 kişi, Gazi Cemevi bahçesinde greve başladı. Açlık grevi öncesi basın açıklaması yapan grup, “Gazi’de polis baskısına, gözaltı ve tutuklamalara karşı süresiz açlık grevindeyiz” yazılı pankart açarak, “Yaşasın açlık grevi direnişimiz” ile “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” sloganları attı.

‘OHAL bahanesiyle yıkım başladı’

Grup adına açıklamayı yapan Gürkan Yalçınkaya, Olağanüstü Hal’in (OHAL) bahane edilerek Gazi Mahallesi’nde Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nin işgal edildiğini, halkın sorunlarını çözen Halk Meclisi’nin yıkıldığını anımsattı.

Çay bahçeleri yıkıldı

Evine ekmek götürebilmek için gece gündüz çalışan taksicilerin duraklarının yıkıldığı söyleyen Yalçınkaya, “Genç, yaşlı, çocuklarımızın gönül rahatlığıyla çay içebildiği çay bahçeleri yıkıldı” dedi. Bahenelerle dükkanlarının basıldığını, ekmeklerinin ellerinden alındığını söyleyen Yalçınkaya, “Bizleri aç bırakarak Gazi halkına olan düşmanlığını gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

Yalçınkaya, mahalleden geçen polis otolarından Mehter Marşı’nın dinletildiğini ve sokaktaki kadınların cinsel saldırıya da maruz kaldığını dile getirdi.

‘Açlığımızla direnceğiz’

Devletin ekmek teknelerine göz diktiğini ifade eden Yalçınkaya, “Tedavi merkezimizi çay bahçelerimizi, taksi duraklarımızı geri istiyoruz. Bizler işimizi, ekmeğimizi geri alana kadar bedenlerimizi açlığa yatıracağız. Açlığımızla direnecek bedenlerimizi barikat yapacağız” dedi. DİHA

EN SON EKLENENLER