Gazze’de gerilim tırmandı, Mısır yatıştırmaya çalışıyor

Post date:

Author:

Category:

Array

İki milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde nüfusun yarısında fazlası yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Roket atışları ve hava saldırılarına alışık bir bölge olsa da, son on günde gerilim daha da tırmandı.

Gazze’den İsrail tarafına uçurtulan yanıcı ve patlayıcı balonlar, İsrailli yetkililere göre en az 149 yangına neden oldu. Bunlara ek olarak roket atışlarının yapıldığı da belirtiliyor.

İsrail ise bunları gerekçe göstererek gece saatleri sırasında hava saldırılarını tırmandırdı. İsrail ablukayı daha da sertleştirerek, Gazzeli balıkçıların Akdeniz’e girişini yasakladı, Gazze ile İsrail arasındaki ticari malların geçişi için tek kapı olan Kerem Şalom’u da kapattı.

İsrail ayrıca Gazze’ye yönelik yakıt teslimatlarını bloke etti. Gazze Elektrik Otoritesi, Gazze elektrik santralinin tam kapasite çalışamayacağını duyurdu. Böylece zaten sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgede yüzde 75 oranında elektrik açığına yol açtı.

Pazartesi öğle saatlerinde Mısrlı bir heyet Gazze Şeridi’ne ziyarette bulundu. Mısırlı heyet, yükselen gerilimi düşürmeye çalışıyor.

Hamas ile İsrail arasında 2008, 2012 ve 2014’te üç savaş yaşandı. Geçen yıl yapılan ateşkese rağmen zaman zaman çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR