‘Geç olmadan talepleri karşılansın’

0
145

137 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla bir araya gelen insan hakları savunucuları ve hukukçular, geç olmadan iki eğitimcinin taleplerinin karşılanmasını istedi.

İnsan hakları kurumları ile hukuk örgütleri, 136 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), İstanbul Tabip Odası, TOHAV, ÇHD ve Cumartesi Anneleri üyelerinin katıldığı eylemde üzerinde Gülmen ve Özakça’nın resimlerinin bulunduğu ve “Yaşamı savunuyoruz” yazılı pankart açıldı.

‘HAK VE ÖZGÜRLÜKLER GERİYE GİTTİ’

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mukaddes Şamiloğlu, Türkiye’de son bir yıl içerisinde hak ve özgürlüklerin tanımı açısından geriye gidişin yaşandığını belirterek, tüm demokratik hakların adım adım gasp edildiğini söyledi. OHAL ile yaşanan mağduriyet ve hak gasplarına değinen Şamiloğlu, “Bizler hak savunucuları; cesaret ve kararlılıkla, bu gidişata hayır diyoruz. Toplumun her kesiminden yükselen itirazlar ve tepkiler, demokratik hak ve özgürlüklerimizin umudu, kazanımların güvencesi olacak, olmaya devam edecektir” dedi.

‘GEÇ OLMADAN SESLERİNİ DUYUN’

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinin 136’ncı gününde olduğuna dikkat çeken Şamiloğlu, “İnsanlık onuru temelinde direnerek işlerini geri isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün 136. güne vardıkları açlık grevi ile seslerini tutuklu bulundukları Sincan Hapishanesinden duyurmaya devam ediyorlar. Gelinen aşamada artık yaşamla ölüm arasındaki kritik sınırdalar ve açlık onları her gün biraz daha sakat kalmaya ya da ölüme yaklaştırmaktadır” diye konuştu. Şamiloğlu, yetkililerin geç olmadan Gülmen ve Özakça’nın seslerini duyması ve taleplerini karşılaması gerektiği çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here