Geçerse ülke 100 yıl kaybeder

Post date:

Author:

Category:

Pazarlık sonucu MHP ve AKP’nin üzerinde çalıştığı anayasa değişikliğiyle, Erdoğan’a Yüce Divan yolu kapatılarak koruma zırhı getiriliyor. Oylamada ciddi fire vermesi beklenen AKP ve MHP’nin ajandasında Kürtlerin tasfiyesi ve Erdoğan’ın başkanlığı yer alıyor. HDP, tekçi anayasanın Türkiye’ye 100 yıl kaybettireceği uyarısını yaptı

Günay Aksoy

AKP ve MHP’nin kapalı kapılar ardından kendi milletvekillerinden dahi gizlediği “tek adam, tek millet” temelli Anayasa değişiklik paketinin bugün Mecliste bulunan Anayasa Komisyonu’na getirilmesi planlanıyor. Gizli görüşmelerde iki partinin Kürtlerin tasfiyesi ve Erdoğan’ın başkanlığı konusunda “al-ver” pazarlığı yaptığı kaydediliyor. Fire verilmemesi için boş kağıtlara imzalar alınırken, vekiller baskı altında.

‘25 vekil kaçtı’ iddiası

Buna rağmen Anayasa Komisyonu’ndan sonra Meclis Genel Kurul’a getirilecek olan anayasa değişikliğine ilişkin yapılacak oylamada MHP ve AKP’nin ciddi bir fire vermesi bekleniyor. 25 AKP’li vekilin oylamaya katılmamak için yurt dışına kaçtığı öne sürülüyor. MHP’den de yaklaşık 25 vekilin oylamada ‘hayır’ diyeceği bekleniyor. HDP Milletvekili Nadir Yıldırım, MHP’de 25 vekilin anayasaya “hayır” diyeceğine işaret etti. “Hiçbir milletvekili taslaktan haberdar değil. AKP’li ve MHP’li milletvekillerine boş kağıt veriliyor. Vekillere zorla boş kağıtlar imzalattırılıyor” diyen Yıldırım, Meclis kulislerinde Erdoğan’a muhalif 25 AKP’li vekilin Türkiye’yi terkettiğine dikkat çekti. Yıldırım, yurt dışına çıkan vekillerin Türkiye’ye dönmeyeceklerini savundu. Bir süredir AKP içinde Erdoğan’a karşı rahatsızlıkların geliştiğini belirten Yıldırım, AKP ve MHP içinde referanduma kadar ciddi bir ayrışmanın yaşanacağına da işaret etti.

Her iki partide de oylama krizi

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gazetecilere verdikleri demeçlerde “hiçbir pürüz yoktur” söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Yıldırım, Erdoğan’ın tekçi anayasasının AKP ve MHP içinde yaşattığı krizin büyük olduğuna dikkat çekti. MHP ve AKP’de meclisteki gizli oylamada 330’u bulamama korkusunu sardığına dikkat çeken Yıldırım, “Her iki parti arasında bu korku sarsıyor. Vekillere imza atmaları için baskı yapılıyor. Fire verilmemesi için sabah akşam vekillerle toplantılar alınıyor” dedi.

Erdoğan’ın yargılanmasının önü alınacak

AKP ve MHP’nin anlaştığı maddelerden biri de yargılamanın önünü alınması maddesi. Buna göre soruşturma önergesi için 276, komisyon için 330 imza gerekecek. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra rapor TBMM Genel Kurulu’na gelecek. Yüce Divan içinse 367 oyu aranacak. Cumhurbaşkanı’nın cezai sorumluluğu da olacak. Bunun için de 3 kademeli formül uygulanacak.

HDP tekçiliğe ‘hayır’ diyecek

HDP, tekçi anayasanın Türkiye’ye 100 yıl kaybettireceği uyarısını yaparak herkesimin anayasa değişikliğine ‘hayır’ deme çağrısı yapıyor.

HDP olarak tüm bu süreçlere hazırlıklı olduklarını belirten Yıldırım, “Tasarı eğer anayasa komisyonuna gelirse komisyonda hayır diyeceğiz. Meclis Genel Kurul’a gelirse, orada da hayır diyeceğiz. Referanduma gelirse referandum da hayır diyeceğiz” dedi. Haramilerin 100 yıllık saltanatına izin vermeyeceklerine dikkat çeken Yıldırım, toplumun da referandum da diktatöryal rejime hayır demesi gerektiği çağrısını yaptı.

Öcalan ve Kürt pazarlığı

Her iki partinin de Kürtleri ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı pazarlık konusu yaptığına dikkat çeken Yıldırım şunları ifade etti: “Erdoğan yeni anayasada kendi mutlak iktidarını hedefliyor. Bahçeli ise Kürtlerin tasfiyesini amaçlıyor. Kürtler ve demokrasi güçleri hatta Türkiye’de yaşayan tüm halkları tesfiye eden bir anayasa ve tüm bu kesimler ciddi tehdit altında. İdeolojik ve politik olarak MHP anayasasıdır. PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kürtler üzerinde pazarlık yapılıyor. Eğer AKP 330’u bulursa referanduma gider ve referandumda da istediğini elde ederse, ülke 100 yıl kaybedecek.”

Özgürlükçü Demokrasi

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR