Gemsiz davası da cezasızlıkla karşı karşıya

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avukatlar, Gazi’deki evinde oturduğu sırada polis tarafından öldürülen Pınar Gemsiz soruşturmasına getirilen gizlilik kararının kaldırılması talebiyle başvuruda bulundu. Avukat Sinan Zincir, Gemsiz davasının da cezasızlık politikasıyla karşı karşıya olduğunu belirtirken, baba Nurhamza Kaya, “Polis yapmasaydı bu kadar uzamazdı” dedi.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde 16 Mayıs 2016 tarihinde evinde oturduğu sırada polis tarafından öldürülen 3 çocuk annesi Pınar Gemsiz olayı üzerinden 13 ay geçmesine rağmen dosyada hala bir gelişme yok. Özgürlükçü Hukuk Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmaya ilk günde getirilen gizlilik kararının kaldırılması talebiyle başvuruda bulundu. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcısı ile görüşen avukatlar, gizlilik kararının kaldırılması taleplerinin Gaziosmanpaşa Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne iletilmesini istedi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Başvurunun ardından ÖHP’li avukatlar ve Gemsiz’in babası Nurhamza Kaya, adliye önünde açıklama yaptı. Avukat Ferhat Boğatekin, uzun süredir sürüncemede bırakılan dosyadaki gizlilik kararın kaldırılması için başvuruda bulunduklarını vurguladı. Boğatekin, soruşturmanın hızlandırılması ve dava aşamasına getirilmesi için sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

‘YÜZDE 100 POLİS YAPMIŞTIR’

Avukatlar ile birlikte adliye gelip savcı ile görüştüklerini söyleyen Gemsiz’in babası Nurhamza Kaya, “Taleplerimizi söyledik. Savcı ‘Kısa zamanda elimden geldiğince yardımcı olacağım. İnşallah bir gelişme olur’ dedi. Bizde olayın takipçisiyiz” dedi.

Soruşturmanın bu kadar uzun sürmesinin kendilerinde kuşku uyandırdığını vurgulayan Kaya, şöyle dedi: “İlk başta polisin yaptığı noktasında şüpheye düştük. Ama bu saatten sonra yüzde 100 polis yapmıştır. Polis yapmasaydı bu kadar uzamazdı. Dava bu zamana kadar sürmezdi. Adli Tıp Savcısı bize ‘Polis kurşunu değil en kısa zamanda failler yakalanacaktır’ dedi. Ama hala bir sonuç yok. Kamuoyunun bunu araştırıp aydınlatmasını istiyoruz.”

‘PINAR GEMSİZ DAVASI CEZASIZLIKLA KARŞI KARŞIYA’

Gizlilik kararını hatırlatan avukat Sinan Zincir ise, “Soruşturma dosyalarına gizlilik kararı, şüpheleri, delilleri karartmalarına, delilleri gizlemelerine ve yok etmelerini önlemek için konulur” diye belirtti. Soruşturmada arpa boyu dahi yol alınmadığını kaydeden Zincir, “Öyle görünüyor ki Pınar Gemsiz katliamı davası da cezasızlık politikasıyla karşı karşıya kalacak. Buna karşı bu sürecin hukuki takipçiliğini yürüteceğiz. Katledilen genç bir kadının failleri açıkça ortadayken bu konuda bir arpa boyu dahi yol almayışı, Türkiye’de hukukun, adaletin, yargının, devletin güçlerinin, kolluk güçlerini açık bir şekilde nasıl koruyup, kolladığı gözler önüne seriyor. Daha önce de Suruç katliamı davasında müştekilere, mağdur yakınlarına, avukatlara gizlilik kararı konmuştu. Dosyanın geldiği aşama bugün belli. Bugün aynı oyun Pınar Gemsiz soruşturmasında da uygulanıyor. Bugün savcılığa mahkemeye iletmesi için itiraz dilekçemizi verdik gizlilik kararına karşı. Bu konuda da bir gelişme olmaz ise hukuki olarak gerekli mercilere, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacağız” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR