Gençler: Deniz’i savunmak Kürt halkının mücadelesini savunmaktır

Post date:

Author:

Category:

İdam edilişlerinin 45’inci yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı gençler, “Deniz Gezmiş’i anmak Kürt halkının mücadelesini savunmaktır, Yusuf Aslan’ı anmak işçi sınıfının emekçilerin mücadelesini ileriye götürmektir, Hüseyin İnan’ı anmak inançların verdiği özgürlük mücadelesini savunmaktır” dedi.

68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin üzerinden 45 yıl geçti. İdam sehpasına başlarını eğmeden yürüyen üç devrimci önderin mücadelesi ve son sözleri bugün başta gençlik hareketleri olmak üzere Türkiye Devrimci Hareketi’ne ışık tutmaya devam ediyor. Diren Üniversite, Kaldıraç, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi ve Devrimci Öğrenci Birliği’nden gençler, üç devrimci önderin sisteme karşı “Hayır” mücadelesinin mirasını sahiplenerek mücadelelerinde yaşattıklarını söyledi.

‘YAŞASIN KÜRT VE TÜRK HALKLARININ KARDEŞLİĞİ SÖZÜ MİHENK TAŞIDIR’

Deniz Gezmiş’in okuduğu ve mücadele ettiği İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Diren Üniversite grubu aktivistlerinden Gökhan Alkan, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ayrı ayrı birer değer ve devrimci önder olduğunu söyledi. Üniversitelerdeki devrimci mücadelede kendilerine örnek olarak üç devrimci önderi kıstas aldıklarının altını çizen Alkan, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan’ın ayrı bir değer olduğunu savunduklarını vurguladı. Üç devrimci önderin idam sehpasında boyun eğmeden yürüyüşü ve son sözlerinin büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Alkan, “Bugün Kürt düşmanlığı devam ediyor. Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği sözü bugün mihenk taşı olması gereken sözlerdir. Bugün özellikle AK Parti’nin yürüttüğü Kürt düşmanlığı düşünüldüğünde mücadelemizde bu sözler bize işarettir” dedi. Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların mücadelesine sahip çıkmanın yolunun birleşik mücadeleden geçtiğini anlatan Alkan, onların mücadeleci ruhunu sokaklara taşımak gerektiğini vurguladı.

‘MÜCADELESİNİ SAVUNMAKTIR’

Üç devrimci önderi anmanın çeşitli biçimleri olduğunu ifade eden Devrimci Öğrenci Birliği İstanbul Temsilcisi Muhammed Hizmetçi, “CHP onları hem astı hem de anıyor ve onları anarken de onların komünist ve devrimci yanlarını öteleyerek anıyor” şeklinde konuştu. Üç devrimci önderin anılmasında onların devrimci ve komünist yanlarının ötelenmesine karşı duracaklarına vurgu yapan Hizmetçi, onların mirasını sahiplenmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Yusuf Aslan’ın emekçi bir ailenin çocuğu olduğunu anlatan Hizmetçi, “Hüseyin İnan Alevi bir ailenin çocuğudur. Hüseyin bir komünistti ama geldiği gelenek Aleviliktir. Bu yüzden bugün Alevilerin Hüseyin İnan’a onun mücadelesini sürdürerek sahiplenmesi gerekir” diye konuştu. Hizmetçi, üç devrimci önderin mücadelesini ise şu sözler ile özetledi: “Deniz Gezmiş’i anmak Kürt halkının mücadelesini savunmaktır, Yusuf Aslan’ı anmak işçi sınıfının emekçilerin mücadelesini ileriye götürmektir, Hüseyin İnan’ı anmak Alevi emekçilerin, ezilen bütün emekçi halkların, ulusların, inançların verdiği özgürlük mücadelesini savunmaktır. Onların mücadelesine sahip çıkmak için de Kadıköy’de yapacağımız anmaya tüm işçi ve emekçileri sahiplenmeye çağırıyoruz.”

‘ORTADOĞU’DA YAŞANAN İŞGALCİLİĞE HAYIR DEDİLER’

Kaldıraç Dergisi okurlarından Özge Akyüz ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da Dolmabahçe’de aralarında HDK, Kaldıraç, SGDF ve benzeri gibi gençlik örgütleri ile birlikte anma yapacaklarının altını çizdi. Bu yıl yapacakları anmanın ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Akyüz, “Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in 68’den bu yana gençliğin Hayır’ı sürüyor” diyerek bu yılki anmanın farklılığına işaret etti. Devrimci önderlerin üniversitelerde bulunan rektörlere “Hayır” dediğini, Ortadoğu’da yaşanan işgalciliğe “Hayır” dediklerini ifade eden Akyüz, bugün ise kendilerinin topluma yapılan tüm baskılara “Hayır” dediklerinin altını çizdi. Akyüz, üç devrimci öndere sadece gençliğin değil tüm “Hayır” cephesinin sahip çıkması gerektiğine dikkat çekti. “Hayır” demelerinin sebebini var olan gidişata “dur” demek olduğunu da vurgulayan Akyüz, “Hayır demek aynı zamanda onların mücadelesine sahip çıkmaktır” şeklinde yorumladı.

‘6 MAYIS BÜYÜK BİR İDEOLOJİNİN ADIDIR’

HDK Gençlik Meclisi üyelerinden Roza Kahya da, “6 Mayıs büyük bir ideolojinin adıdır. 6 Mayıs Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan, Rojava devrimi ve kadınların mücadelesidir. 6 Mayıs’ta bu ideolojiye sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR