Genel grev Fransa’yı felç etti!

  0
  73

  Hükümetin geçirmek istediği emeklilik reformuna karşı sendikaların çağrısı ile sürdürülebilir grevin ilk günü başladı.

  Ulusal demiryolları kuruluşu SNCF’de tren seferlerinin yüzde 90’ı sabah saatlerinde dururken, bölgeler arası trenlerin sadece yüzde 3’ü faaliyet halinde.

  Paris bölgesindeki toplu ulaşım ağı RATP seferleri de neredeyse tamamen durdu. Metroda iki otomatik hat dışında tüm hatlar kapandı.

  Paris’te Macron hükümetinin grevi kırmak için devreye koymaya çalıştığı otobüsler ise Paris Büyükşehir Belediyesi’nin engeline takıldı. Ulaşım Bakanı, yetkinin belediyede olduğunu ve sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun bir çok noktada otobüs hizmetine karşı olduğunu belirtti.

  Ulaşımdaki grev nedeniyle özellikle Paris bölgesinde sabah saatlerinde yaklaşık 130 kilometrelik araç kuyrukları oluştu. Bununla birlikte bir çok kentte eylemciler tarafından yollar bloke edildi.

  Grev sadece ulaşımla sınırlı değil. Ulusal Eğitim’de sabahki verilere göre ana okullarda yüzde 55 oranında katılım sağlanırken, Paris bölgesinde bu oran yüzde 78’e çıktı. Enerji kurumları, itfaiyeciler, öğretmenler, rafineriler, çöp toplama servisleri, otomobil sektörü, hastaneler, avukatlar ve polisler de greve gitti.

  Havayolu şirketleri programlanan uçuşların yüzde 20’sini iptal etti. Air France ülke içi uçuşların yüzde 30’unu iptal ederken, Easy Jet iç uçuşlar ve orta mesafeli uçuşlardan 233’ünü iptal ettiğini duyurdu.

  Çok sayıda gazete de grev nedeniyle çıkmazken, kamu radyoları yayınlarını durdurdu. 

  ÜLKE GENELİNDE 250 EYLEM

  Sarı Yelekliler de greve katıldı. Gün içerisinde ülke genelinde 250 merkezde eylem öngörülüyor.

  Fransız hükümeti mevcut emeklilik sistemindeki 42 özel rejimi, puanlı tek bir sistem haline getirmek istiyor. Çok sayıda meslek dalı, sahip oldukları emeklilik avantajlarını kaybetmekten endişe ediyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here