GERi ADIM ATMAYACAĞIM

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

70 yaşındaki Kemal Gün, bombardımanda katledilen oğlunun kemikleri için 82 gündür açlık grevinde. Kaslarında erime başlayan, sol gözünde görme kaybı yaşayan baba, yine de oğlunun cenazesini alana kadar eylemden vazgeçmeyeceğini söylüyor

Dersim’in Çet bölgesinde yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren 11 DHKC’liden 9’unun cenazesi hala ailelerine verilmedi. 4 cenaze, Meletî’de (Malatya) kimsesizler mezarlığına defnedilirken, 5 cenazenin akıbeti hakkında ise herhangi bir bilgi verilmiyor. Bombardımanda yaşamını yitiren Murat Gün’ün 70 yaşındaki babası Kemal Gün, oğlunun cenazesini almak için 82 gündür Seyit Rıza Meydanı’nda açlık grevi eyleminde.

Duraklayarak yürüyor

Gönüllü sağlıkçılar tarafından her gün düzenli kontrolden geçirilen Gün’ün kilo kaybı ve kas erimesi devam ediyor. Ağrılarının her geçen gün arttığını söyleyen Gün’ün sol gözünde görme kaybı başladı. Gün, kısa mesafeyi duraklayarak yürüyebiliyor ve geceleri uyuyamıyor. Oğlunun mezarı başında yasını tutmak istediğini dile getiren baba Gün, “Onlardan bir şey istemiyorum. Kendi elimle teslim ettiğim çocuğumun kemiklerini istiyorum. Eğer onlarda şeref, vicdan var ise, anne babaysalar, insanlıktan nasibini almışlarsa bizi artık oyalamasınlar. Sonuçta ölsem bile eylemimden geri adım atmayacağım. Bu dünyadan son istediğim oğlumun bir mezarının olması” diye konuştu.

Sonuç alamadılar

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK), bombalamadan kaynaklı kemiklerde DNA eşleşmesi yapılamadığı yönünde rapor yazması, bunun üzerine de savcının kemikleri teslim etmeyeceği yönünde karar almasına tepki gösteren Gün, “Oğlumu ve diğer gençleri kimyasal bombalarla o hale getiren onlar. Bunu bir mazeret olarak sunamazlar. Orada yakılarak öldürülenlerin kimlikleri belli” dedi. Yetkililere yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını ve taleplerine hiçbir karşılık verilmediğini aktaran Gün, Dersim’deki siyasi parti temsilcilerinden oluşan heyetin, valilikle görüşme talebinde bulunduğunu, ancak bir sonuç alınamadığını söyledi.

18 bin ceza kesildi

Bir yandan hasta olan annesi ile ilgilenen br yandan da, babasının yanına gelerek destek sunan kızı Beyhan Gün ise, babasına bir şey olması halinde cenazeyi alana kadar kendisinin açlık grevine başlayacağını ifade etti. Gün’e belediye tarafından şu ana kadar eyleminden dolayı 18 bin 614 TL para cezası kesildi.

Cenazeler teşhise rağmen verilmiyor

ATK yönetmeliğinin değişmesiyle, çatışmalarda yaşamını yitirenlerin cenazeleri, alelacele kimsesizler mezarlığına defnediliyor. Edinilen bilgilere göre, çatışmalarda yaşamını yitirdikten sonra kimsesizler mezarlığına defnedilen ve morglarda bekletilen cenazelerin toplam sayısı 212’yi buldu. Ailelerin cenazeleri teşhis etmesine rağmen çok sayıda cenaze, aileye bile haber verilmeden kaçırılarak kimsesizler mezarlığına defnedildi.

DERSİM/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR