Gezici’nin anketi: AKP’de ‘hayır’cılar artıyor

Post date:

Author:

Category:

Türkiye’de rejim değişikliğini götüren referanduma ilişkin yapılan anketlerde çarpıcı sonuçlar çıkıyor. Yaptıkları son ankete göre “hayır” diyen AKP seçmenlerinin arttığını ifade eden Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, “AKP seçmeninin yüzde 20’si ‘hayır’ diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AKP seçmeninde ‘hayır’ diyenlerin oranı artıyor” diye konuştu. Referandumda “evet” oylarının yüzde 42, “hayır” oylarının ise yüzde 58 seviyesinde olduğunu belirten Gezici, “CHP’nin yüzde 93’ü ‘hayır’ diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor. MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor. ‘Hayır’ oyu kullanacağını söylüyor. Referandumda HDP tabanında ‘hayır’ çıkması normal, ‘evet’ çıkması sürpriz olur” şeklinde değerlendirdi.

AKP seçmeninin yüzde 20’sinin “hayır” dediğine dikkat çeken Gezici, “Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AKP seçmeninde ‘hayır’ diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de ‘hayır’ oranı yüksek. AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda ‘evet’ vermeyecek AKP’li seçmen de var” dedi. İstanbul’daki “hayır” oranını da değerlendiren Gezici “İstanbul’da ‘hayır’ oyları ‘evet’ oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da ‘hayır’ oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum” dedi.

İçeriği anlaşıldıkça tepkiler artıyor

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesinin olduğunu söyleyen Gezici, “AKP ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve AKP’ye ‘Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz’ tepkisi gösteriyor. Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında ‘hayır’ eğilimi güçlü” ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR