Gezi’de polis şiddeti ‘faili meçhul’ oluyor

0
150

 İstanbul Valiliği’nin Gezi olayları sırasında şiddet uygulayan polisler hakkında “soruşturma izni vermeme” kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından bozuldu. Ancak savcılık soruşturma yerine “Kovuşturmaya yer yok” diyerek, dosyayı “Faili Meçhul Suçlar Bürosu”na gönderdi.

Gezi eylemleri sırasında eylemcilere müdahale ederek yaralanmalarına neden olan, darp eden ve hakaretlerde bulunan görevli polisler ile ilgili yargı süreci gittikçe muammaya dönüşüyor. Gezi’de ayağından yaralanan Aydın Aydoğan ve arkadaşlarının görevli polisler hakkında yaptıkları başvurulardan 4,5 yıldır sonuç alınamıyor.

VALİLİK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Söz konusu olayla ilgili tespit edilen 16 polisin çoğu zaman içerisinde “FETÖ operasyonları” kapsamında gözaltına alındı, bir kısmı da tutuklandı. Ancak bu kişiler hakkında Gezi olayları nedeniyle herhangi bir soruşturma yapılmadı. Israrlı başvurular üzerine görüntülerden sorumluluğu tespit edilen ve halen görevde olan 5 polisle ilgili de 14 Nisan’da İstanbul Valiliği, “soruşturma izni” vermedi.

BÖLGE MAHKEMESİ VALİLİK KARARINI KALDIRDI

Aydoğan ve arkadaşları bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci Dava Dairesi, İstanbul Valiliğinin “soruşturmaya izin vermeyen” kararını kaldırdı. İdare Mahkemesi kararında şu görüşlere yer verdi:

“Haklarında soruşturma izni istenenlerin, üzerlerine atılan fiilin efrada kötü muamelede bulunmak olmasına göre, kamuoyu adına kuvvei cebriye imaline, salahiyettar memurların, görevleri vasıtayi mahsusa tayini suretiyle hakaret etmesi, etkili eylemde bulunması gibi hareketleri sui muamele imaline ilişkin olup, bu durumda hazırlık soruşturması yapılmasının 4483 sayılı yasa kapsamında idari izne tabii olmadığı anlaşıldığından itirazın kabulüne, yasa kapsamı dışında verilen ‘soruşturma izni verilmemesine’ ilişkin kararın kaldırılmasına, genel hükümlere göre işlem yapılmak üzere dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ve Valiliğe gönderilmesine kesin olarak oy birliği ile karar verildi.”

DOSYA ‘FAİLİ MEÇHUL’E

Mahkemenin “soruşturma yapılsın” anlamına gelen kararına rağmen soruşturmayı yürütmekle görevli olan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, ek kovuşturmaya yer olmadığına karar vererek, dosyayı bir süre sonra kapanmak üzere “Faili Meçhul Suçlar Bürosuna” yönlendirdi. Bölge İdare Mahkemesinin 11 Mayıs’ta verdiği karara rağmen savcılığın 12 Temmuz’da kararı hiçe sayarak dosyayı “Faili Meçhul Suçlar Bürosu”na göndermesine mağdurlardan da tepki geldi.

SAVCI MAHKEME KARARINI TANIMADI

Dosyayı mahkemeye gönderen ve 4,5 yıldır adalet arayışında olan Aydın Aydoğan, savcılığın mahkeme kararını tanımadığını ve 3-5 ay sonra dosyanın kapatılmak istendiğini söyledi. Aydoğan, şöyle konuştu: “Süreç uzuyor biz de bunu AYM ve AİHM’e götüreceğiz ama sürekli iç hukuk yollarını uzatarak bizi oyalıyorlar. 4,5 yıldır oradan oraya attılar dosyayı, en sonunda geldiği yer burasıdır. Biz de ‘Soruşturmaya izin verilmediğine dair yazı verin’ dedik, vermediler.

BEDENLERİMİZİ VE CANLARIMIZI KAYBETTİK

Gezi parkına ve o eylemlere daha özgür bir ülke arzu ettiğimiz için gittik. Devletin bize uyguladığı bu faşist uygulamayla biz uzuvlarımızı kaybettik. Bedenlerimizi ve canlarımızı kaybettik. 4.5 yıldır adaletin geldiği yer burasıdır.

Bu dosya kapsamında adı geçen 16 polisin birçoğu FETÖ’den içeri alındı, tutuklandı. ‘FETÖ’cüler terörist’ diyen Erdoğan’a şunu söylüyoruz: Demek ki biz o gün teröristlere karşı mücadele etmişiz. Valisi terörist çıktı, polisi terörist çıktı. Verdikleri kadar adalet arayabiliyoruz. Aynı hukuksuzluklar içeriye alınan vekillerle HDP Eş başkanı ile ilgili de oldu. Bir kişi hakkında bir günde fezleke hazırlıyor onu içeri atıyorlar. Ama bizimle ilgili de 4.5 yılda geldiğimiz nokta burasıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here