Gezi’de yaşamını yitirenler İzmir’de anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Emek ve Demokrasi Güçleri Gezi direnişinin 4’ncü yıl dönümünde yaşamını yitirenleri anarak, “Yeni Dünya’da bu genç isyanın bağrından kopup sonsuzluğuna uğurladığımız Berkin Elvanların, Ali İsmaillerin, Ethem Sarısülüklerin dünyası olacaktır” dedi.

İzmir Emek Demokrasi Güçleri Gezi Parkı direnişinin 4’ncü yıldönümü dolayısıyla Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya yurttaşların yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yöneticileri, KESK bileşenleri, Halkevleri üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

‘İKTİDAR, VİCDANI ORTAKLAŞAN BU DİRENİŞTEN KORKTU’

“Hayır bitmedi, bu daha başlangıç mücadeleye devam” yazılı pankart ile Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı açıklamada konuşan KESK dönem sözcüsü Mustafa Güven, otoriterleşen ve gericileşen iktidara karşı, ona her şeyi yapamayacağını söyleyen demokratik bir karşı duruşun Gezi Parkı’nda patlak verdiğini kaydetti. Gezi direnişinin iktidarı korkuttuğunu belirten Güven, “Uzun süredir otoriter gerici söylemler ile gerilen geniş halk kitleleri, gençler hatta çocuklar ve toplumun tüm kesimlerinin vicdanıyla ortaklaşan bu direniş iktidarı korkuttu” dedi.

‘MÜCADELE DEVAM EDİYOR’

Korktukça saldırganlaşan iktidarın direnişi saldırılarla boğmaya çalıştığını söyleyen Güven, “Haftalarca Taksim Gezi parkında sadece bir direniş değil türkü, Kürdü, genci, yaşlı, işçisi, aydınıyla, dindarı ve anti kapitalistiyle toplumun her kesimini komünal bir cennete misafir etti. Belki de Türkiye’nin yeni 68’i gezi oldu ve Tüm Dünya’daki evrensel değerlerle ortaklaştı ve bir gezegen hareketine dönüştü. Bugünde Akp gericiliğinin korktuğu, bu birleştirici harekete karşı mücadelesi devam ediyor” şeklinde konuştu.

İktidarın ne yaparsa da Kapitalizmin krizinin payandası olmaktan kurtulamayacağını dile getiren Güven son olarak şunları söyledi: “Çünkü eskidir, kötüdür, insana, doğaya, sevgiye, kardeşliğe düşmandır. İnsanlığın evrensel değerleriyle mücadelesinde kaybetmeye mahkum. Yeni Dünya’da bu genç isyanın bağrından kopup sonsuzluğuna uğurladığımız Berkin Elvan’ların, Ali İsmaillerin, Ethem Sarısülüklerin Dünyası olacaktır”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR