Göçmenler ACTİT pikniğinde bir araya geldi

0
37

Paris’te örgütlü olan AvEG-Kon’a bağlı Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği ACTİT, geleneksel yaz pikniği düzenledi. Paris Sarcelles parkında bir araya gelen göçmenler, kolektif etkinliklerle güzel vakit geçirdi, moral ve enerji biriktirdi.

Paris Sarcelles parkında yapılan piknikte ACTİT Eş Başkanı Kemal Karanfil piknik katılımcılarını selamlayarak yıllık geleneksel piknikle bir yıllık stresi atmaya çalıştıklarını belirtti.

Karanfil konuşmasında “Biz ACTİT’liler özeliz. Çünkü dünyanın bir yerinde ezilen yere düşen biri olsa yüreğimiz yanar ve dayanışma gösteririz. Bizler var olan sorunları çözmek ve sömürüsüz, özgür bir dünya için mücadele veren devrimcileriz. Türkiye ve Kürdistan’daki emekçilerin bizim desteğimize ihtiyacı var ve biz de Avrupa topraklarında mücadele sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Biz ACTİTliler olarak 20 Temmuz Suruç katliamının 6. yılında faşist Türk devletinden hesap soracağız ve adalet isteyeceğiz” diyerek “Suruç için Adalet” eylemine katılım çağrısı yaptı.

Pikniğe katılan Monoprix mağazası grevcisi Elif yaptığı konuşmada katılımcılara seslenerek grev ve direnişlerine maddi ve manevi destek sunmalarını istedi. ACTİT üyesi grevci Elif, “24 Haziran’dan beri grevdeyiz. Patronun mobing uygulamasına karşı insanca çalışma koşulları istiyoruz. Demiryolu işçilerinin kitlesel grev ziyareti patronu korkuttu ve bize mağazanın huzurunu bozuyoruz diye dava açtı. Davayı kaybettik ve mağaza içindeki grevimizi mağazanın önüne taşıdık ama asla pes etmedik. Kapının önünde olmak propaganda yapmamızı daha da kolaylaştırdı. CGT sendikası bizimle. ACTİT hep yanımızda oldu ve grevcilere yaptığı yemek servisi büyük bir jest oldu. Grevciler artık ACTİT’i tanıyor ve moralimiz yüksek. Kazanana kadar grev ve direnişimize devam edeceğiz” dedi.

Piknik katılımcıları çektikleri halaylarla, yumurta yarışı ve mendil kapmaca, ip çekme ve bilgi yarışmalarıyla, dost ve yoldaş sohbetleriyle hoş vakit geçirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here