Gönderen: İlhan Sami Çomak

‘Son 21 yılınızı düşünün… Neler yaşamışsınızdır kim bilir… Ne çok insan tanımışsınızdır, ne çok yer görmüşsünüzdür. Anlatsanız günlerce sürer belki, yazsanız sayfalara sığmaz….
Benim son 21 yılım cezaevinde geçti. Ben ilhan Çomak, 21 yıldır cezaevindeyim. 21 yıl… Ömrümün yarısı… 21 yıl…Hakkımda verilmiş bir hüküm yok, ama 21 yıldır cezaevindeyim. Adaletin çarkları benim için çok geç dönüyor…
Marcel Proust beklenti ve hatıralardan oluşan pek çok kök ve zincirle birbirimize bağlandığımızı söyler. Geçmişim her gün hücremin duvarlarına çarpıyor. Size anlatmalıyım?
Bazen babaannemin anlattığı masalları düşünüyorum. çıkıyorum hücremden, koşmaya başlıyorum masallardaki o çorak yollarda, o büyük ağaçların gölgesinde dinleniyorum. Sonra birden uyanıyorum düşten, devriliyor yaslandığım ağaçlar.
Tam 21 yıldır…
Size hikayemi anlatacağım… En çok da son 21 yılı…’
________________________________________­_____

İlhan Çomak yaklaşık 21 yıldır cezaevinde ve hep yargılanıyor. Bugünkü yasaya göre uzun tutukluluk süresini 21 yıl yatarak tam DÖRT kez aşmış durumda.

1994 yılında henüz İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken, çok işkenceli, çok acılı on altı günlük bir gözaltı süresinden sonra tutuklanarak İstanbul’daki Bayrampaşa Cezaevi’ne kondu. Yargılanması, polisin işkenceyle düzenlediği ifade tutanakları esas alınarak, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde gerçekleşti. En nihayetinde bu işkenceli sorgularla düzenlenmiş yalan yanlış tutanaklara dayanılarak ve buna rağmen somut hiçbir delil olmadan, 2000 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

AİHM 2007 yılında aldığı kararla adil yargılanmadığına ve yargılanmasının yenilenmesine hükmetti… Bu tarihten bu yana tutuklu olarak yargılanan İlhan Çomak bugünkü yasaya göre uzun tutukluluk süresini 21 yıl yatarak tam dört kez aşmıştır.

Bu süre zarfında Çomak cezaevinde ‘Gitmeler Çiçek Kurusu, Açık Deniz, Günaydın Yeryüzü vekedilerin Yazdığı İlahi’ adlı dört şiir kitabı yazdı.

EN SON EKLENENLER