Goran Hareketi lideri Mistefa hayatını kaybetti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Federe Kürdistan Bölgesi’nin üçüncü büyük partisi olan Goran Hareketi’nin (Değişim) lideri Newşîrwan Mistefa hayatını kaybetti.

Değişim Hareketi (Goran) Genel Başkanı Newşirwan Mistefa 73 yaşında Süleymaniye’de hayatını kaybetti. Goran Sözcüsü Şoreş Haci, Newşîrwan Mistefa’nın bu sabah saat 08.00’de hayata gözlerini yumduğunu açıkladı.

Goran lideri ilk olarak 2015 Ekim ayında Londra’ya tedavi için gitmiş, 28 Nisan 2016’da geri dönmüştü. 3 Eylül 2016’da tekrar Londra’ya giden Mistefa, 13 Mayıs’ta Süleymaniye’ye geri dönmüştü.

NEWŞÎRWAN MISTEFA KİMDİR?

1944 yılında Süleymaniye’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Süleymaniye’de tamamladı. 1967 yılında Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 70’li yılların başında Avusturya’da yüksek lisans yaptı.1960’larda siyasete giren Newşîrwan Mistefa’nın ilk durağı Kürdistan Öğrenciler Birliği oldu. 1963-64 yıllarında birliğin yönetim kurulu üyesi oldu. 1967’de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Süleymaniye İl Teşkilatı üyesi oldu. 1969’da Rızgari dergisinin imtiyaz sahibi olan Newşîrwan Mistefa, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) kurucu üyelerinden biriydi. Emekçiler Derneği Sekreterliği görevinde bulundu. 2006 yılına kadar YNK Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Sonra partideki görevlerinden ayrıldı. 2009 yılında Değişim Hareketi (Goran) isimli partiyi kurdu. Siyaset, edebiyat ve tarih üzerine birçok kitabı bulunuyor. 1981 yılında evlendiği eşi Şule Ali 17 Mart 2017’de hayatını kaybetti. Mistefa, Londra’da tedavisi sürdüğü için cenaze törenine katılamadı. Mistefa’nın Nıma, Çiya ve Çıra isminde 3 çocuğu var.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR