Gözaltı operasyonları Alevi bölgelerinde yoğunlaştı

Post date:

Author:

Category:

Referanduma günler kala sabah operasyonları hız kazandı. Bugün de Dersim Adana, Mersin, Hatay, İstanbul ve daha birçok yerde gözaltı ve tutuklamalar olurken, dikkat çeken ayrıntı ise bu operasyonların Alevilere yönelik yoğunlaşmış olması.

MERSİN VE ADANA DA ALEVİ KURUM YÖNETİCİLERİ VE ÜYELERİNE GÖZALTI

Mersin’de de sabah saatlerinde polis tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda PSAKD yöneticilerinden Hasret Vurucu, üyelerden Duygu Canıtez, Yelda Öztürk 15 kişi gözaltına alındı.

Mersin’de dün yapılan operasyonlarda da aralarında HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı ve HDP yöneticilerin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Böylece Mersin’de gözaltı sayısı 26’ya yükselmiş oldu.

ADANA’DA PSAKD GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA GÖZALTI

Adana’da da sabah saatlerinde 20 adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenlenirken, aralarında PSAKD Gençlik Kolları Başkanı Anılcan Hacıboncuk’un da bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların içerisinde DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Eylem Ataş’ın babası Mehmet Ataş, ESP üyeleri Aylin Yıldız ve Mazlum Aydın’ın da olduğu öğrenildi.

DERSİM’DE 13 TUTUKLAMA 

Dersim merkezde dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 kişi akşam saatlerinde Tunceli Adliyesi’ne çıkarıldı. Savcılık ifadesinin ardından bir kişi serbest bırakılırken, ESP MYK üyesi İlke Başak Baydar, ESP PM Üyesi Beren Atıcı, HDP PM Üyesi Ali Ekber Kaya, HDP İl Yöneticisi Hüseyin Dağdeviren, İHD Yöneticisi Hüseyin Mavi, ESP üyeleri Hakan Kavut, Hasan Hüseyin Akyüz ve Ali Haydar Eren, Hüseyin Arğal, İlkay Cem Işık, Sinan Sarıataş, Hasan Yıldız tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HATAY’DA 6 GÖZALTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Nisan’da Hatay’da katılacağı toplu açılış töreni öncesi Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) ve Halk Meclisleri üyesi gençler gözaltına alındı.

Yapılan operasyonlarda şu ana kadar, Ali Öztürk, Onur Gezici, Mesut Soya, Mithatcan Türetken, Ahmet Doğan evlerinden, Serpil Kırdağ ise çalıştığı işyeri önünden gözaltına alındı. Evleri basılan Mahir Mansuroğlu ve Doğuş Genç adreslerinde bulunamadı.

GÖZALTI GEREKÇESİ; KÜRTÇE MÜZİK DİNLEMEK

Dün akşam İstanbul Esenler’deki evlerinde Kürtçe müzik dinleyen Sevim Görücü ve Adil Görücü gözaltına alındı. Kürtçe müzik dinledikleri gerekçesiyle ihbar edilen baba ve kız, eve gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

Öte yandan Erzurum’un Tekman ilçesinde ise Belediye Meclis üyesi Sebahattin Kılıç, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Çiçekbağı Mahallesi’ndeki evinden alınan ve gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Kılıç, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR