Gözaltı yıldırmadı tacize başladılar!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara’da yurttaşları kaçırıp işkence ile sorgulayan KGT gibi yapılanmaların bir benzeri de emniyette ortaya çıktı. Gözaltına alınan gazetecilere şantaj dayatması yapan polisler, tahliye sonrası ise, kendilerini ‘devletin üzerindeki güçler’ olarak tanıtıp taciz etmeye başladı

Ankara’da son bir yılda meydana gelen kaçırmalar, kendilerini Kamu Güvenliği Timi ( KGT) diye tanıtan kişilerin yurttaşların kaçırıp işkence etmesi ve gazetecilere dönük sindirme operasyonlarıyla, devletin Kürdistan’da 90’lı yıllarda devreye soktuğu politikalar yeniden işletiliyor. Geçtiğimiz hafta gözaltına alınan gazeteciler, “devletin üzerindeki güçler” olarak tanıtan kişiler tarafından taciz edilmeye başlandı.

‘Sohbet’ adı ile tehdit

Gözaltı operasyonlarından sonuç alamayan emniyet taciz, tehdit ve ajanlık dayatmaları ile sonuç almaya çalışıyor. Geçen hafta gözaltına alınan MA muhabiri Selman Güzelyüz ve diğer gazetecilere “sohbet” adı altında yapılan gayri resmi sorguda, “Dışarıda da sizinle görüşeceğiz, çayınızı sigarınızı içmeye geleceğiz, bize yardımcı olun” derken, gazetecilerin serbest kalması ile tacizler de arttı.

Biri sorguya da girmişti

Güzelyüz’e gözaltında iken, “Biz seni uyardık, vicdanımız rahat, bundan sonra başına bir şey gelirse üzülmeyiz” diyerek gözdağı veren polisler önceki gün de Güzelyüz’ü, “Biz polis falan değiliz, devletin en üst birimlerinden geliyoruz” diyerek haber takibi sırasında taciz etti. Kendisini takip eden ve biri daha önce gözaltındaki “sohbetine” katılmış 4 kişi tarafından takip edilen Güzelyüz’ün önü kesilerek, “Bir çay içelim, bize sigara ısmarla” dayatmasında bulunuldu. Güzelyüz, kendisine yönelik dayatmaları reddedince, şahıs “iyi sen bilirsin” diyerek oradan ayrıldı. Ancak Güzelyüz, haberden döndüğünde aynı şahısların aynı yerde oturmaya devam ettiklerini fark etti.

Asansörde sorgu

Yine MA muhabiri Diren Yurtsever de, habere gittiği mekanın asansöründe, polisler tarafından sorguya tabii tutuldu. Gözaltına alınan diğer gazetecilere de “sohbet” adı altında benzer dayatmalar yapılırken, serbest kalır kalmaz gazeteciler taciz edilmeye başlandılar.

Gazetecilere yoğun baskı

Taciz, tehdit ve ajanlık dayatmaları ile birlikte, son dönemde özellikle özgür basın çalışanlarına yönelik operasyonlarda onlarca gazeteci gözaltına alındı. Son bir yılda Barış Boyraz 5 kez gözaltına alınırken, Boyraz Ocak 2017’de ise kendisini, “devletin üzerindeki güçler” olarak tanıtan kişiler tarafından beyaz bir araçla kaçırılarak, işkenceye maruz kalmıştı. Yine son dönemlerde özellikle sokaktaki sıcak gelişmeleri takip eden, Seyri Sokak ve FOSEM çalışanlarını da benzer şekilde takip ve taciz uygulamalarına mazur kaldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR