‘Gözaltılarda rekor Alevi kenti Dersim’de’

Post date:

Author:

Category:

Aralarında HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, İHD İl başkanı Gürbüz Solmaz, ESP Genel başkan Yardımcısı Özlem Gümüştaş ve gözaltına alınanların yakınlarının da bulunduğu bir grup, İHD Dersim Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, OHAL’den bu yana gözaltına alınanlarda rekorun Dersim’de olduğu belirtildi. 

“ESP GENEL BAŞKANI DARP EDİLDİ”

Açıklamayı okuyan İHD İl Başkanı Gürbüz Solmaz, 4 Nisan’da Dersim merkezli yaygın bir gözaltı operasyonu geçekleştirildiğini ve bu operasyonlarda ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, 11 muhtar ve 60 tan fazla vatandaş gözaltına alındığını söyledi.

Alınan duyumlara göre köylerde, sorgulamaya getirilen onlarca insanın olduğuna da işaret eden Solmaz, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun doktor kontrolü için hastane götürüldüğü sırada darp edildiğini belirtti.

“GÖZALTILARDA REKOR DERSİM’DE”

Solmaz’ın ardından konuşan Derim Milletvekili Alican Önlü ise ‘OHAL’den bu yana gözaltına alınanların sayısı nüfusa oranla rekorun Dersim’de olduğunu, neredeyse her 5 kişiden birinin bu operasyona maruz kaldığını ifade etti. “Bu operasyonların en önemli nedeninin Dersim’in inancına karşı gösterilen hoşgörüsüzlüktür” diyen Önlü, bu dehşet karşısında başta Dersim dernekleri, sanatçılar ve Dersim dostlarının harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Bu saldırıların temelinde bu kentin inancının, siyasal duruşunun ve etnik kimliğinin bulunduğuna işaret ederek, “Dersim’in yalnız bırakılmaması için herkese çağrıda bulunuyorum” dedi.

“YANITIMIZI ‘HAYIR’LARI ÇOĞALTARAK VERECEĞİZ”

Önlünün konuşmasının ardından konuşan ESP Genel Başkan yardımcısı Özlem Gümüştaş ise, Dersim merkezli gözaltı operasyonun ‘hayır” cephesine yönelik bir operasyon olduğunu vurgulayarak ESP Genel Başkanı Otlu’nun hastane girişinde “Diktatöre hayır” ve “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganı attığını bu esnada darp edildiğini belirtti. Gümüştaş “Bu saldırılar, ‘hayır’ın önünü kesemeyecektir” dedi.

Sosyalist Kadın Meclisi MYK üyesi Deniz Aktaş ve EMEP il yöneticisi Hıdır Demir’de gözaltılara tepki göstererek, “Buna karşı ‘hayır’ oyunu yükselterek karşılık vermek gerektiğine işaret ettiler.

Ahmet BAKIR/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR