Gözaltına alınan Cumartesi insanları serbest bırakıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan aralarında İHD Eş Genel Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan’ın da olduğu çok sayıda kişi serbest bırakıldı. İHD önüne gelen insan hakları savunucuları alkışlarla karşılandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 900’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri eylemde gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Beyoğlu’nda bulunan İHD İstanbul Şube binasında gerçekleştirilen açıklamaya kayıp yakınları, çok sayıda İHD üyesi, hukukçular, sivil toplum örgütü temsilcileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamanın yapıldığı masaya ise Cumartesi Anneleri’nin eylemde taşıdığı gözaltında kaybedilen yakınlarının fotoğrafları koyuldu.

Açıklamada ilk olarak konuşan TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, hakikat mekanı olarak belirledikleri Galatasaray Meydanı’nın açıklama öncesi polisler tarafından ablukaya alındığının bilgisini verdi. Tüm engellemelere rağmen Cumartesi Anneleri’nin yanında olduklarını ve yürüttükleri mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Efe, gözaltına alınan insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘TOPLUMUN VİCDANIDIRLAR’

Ortak açıklamayı ise İHD yönetiminden Ümit Tekay Dişli yaptı. Dişli, zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve adalete erişmek için 1995 yılından beri Galatasaray Meydanı’nda sürdürdükleri eylemin bugün yine polis tarafından engellendiğini dile getirdi. Adalet talebini her zaman olduğu gibi barışçıl şekilde toplanan Cumartesi Annelerinin/İnsanlarının 900. hafta buluşmasına kolluk güçleri marifetiyle yine izin verilmedi. Cumartesi Annelerin 27 yıldır baskı, aşırı güç kullanımı, işkence ve diğer kötü muameleler gibi keyfi uygulamalara maruz kaldığını hatırlatan Dişli, “Cumartesi Anneleri/İnsanları, bu ağır ve ciddi insan hakları ihlallerine, yani hakikate tanıklık eden, kaydını tutan ve görünür kılmak için zorbalığa direnen kararlı ve katıksız insan hakları savunucularıdır. Hakikatin, bu toplumun vicdanının sesidirler” ifadelerini kullandı.

‘ÖZÜR DİLENSİN’

Polislerin insan hakları savunucularına karşı gözaltı tutumunun temel nedeninin hakikati karartmak ve adalet arayışını engellenmek olduğunu kaydeden Dişli, “Bu kabul edilemez baskılara ve inkâra derhal son verilmelidir. Gözaltına alınan insan hakları savunucuları derhal serbest bırakılsın, Cumartesi Annelerinden/İnsanlarından özür dilensin” dedi.

ALKIŞLARLA KARŞILANDILAR

Yapılan açıklamanın ardından Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının serbest bırakıldığı öğrenildi. Serbest bırakılanlardan aralarında İHD Eş Genel Başkanları Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan’ın da bulunduğu birçok hak savunucusu İHD önüne geldi. Gözaltına alınanlar burada birçok kişi tarafından “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı ve alkışlarla karşılandı.

Kaynak / MA HABER

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR