Gözaltındaki 9 aylık hamile kadın: Sancılarım var, sandalye dahi vermediler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir ve Mardin’de 3 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 kişi arasında bulunan 9 aylık hamile Zara Koç, sancıları tutmasına rağmen hastaneye götürülmedi. Doğum yapma aşamasında olan Koç, “Sürekli sancılarım tutuyor. Oturacak sandalye dahi vermediler sürekli ayaktayım. Durumum çok kötü” dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Torbalı ve Selçuk ilçeleri ile Mardin’de 3 Temmuz’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda 13 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilmezken, 12 kişinin İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Mehmet Ali Koç, Mehmet Emin Koç, Mahmut Koç, Bekir Koç ve eşi 9 aylık hamile Zara Koç, Habibe Aksun, Esma Koçhan ve eşi İmran ile kardeşi Mahmut Koçhan, Ahmet Çiçek, Mariyet Çiçek, Suriyeli Mehmet Ehmet ile Abdulkadir Aksu olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan Bekir Koç’tan haber alınamadığı öğrenildi. Koç’un ailesi ve yakınları kendilerine bilgi verilmediğini aktardı.

‘ÇIĞLIKLARI TÜM MAHALLEDE YANKILANDI’

Gözaltı gecesi yaşanılanları anlatan Abdulkadir Aksu’nun eşi Fatma Aksu, baskın sırasında evin alt üst edildiğini belirterek, “Eşimi ve Mahmut’u tekme tokat dövdüler. Elleri arkadan kelepçeleyip kafalarına basıldı. Biz vurmayın dedikçe onlar daha fazla dövmeye başladı ve bizi ‘Eğer konuşursanız sizleri de döveriz’ diyerek tehdit ettiler. Şiddete uğrayanların çığlıkları tüm mahallede yankılandı. Şu an kim bilir ne haldeler bilmiyoruz. Tansiyon hastası misafirimiz hasta olduğunu belirttiğinde polis ‘Biz doktor muyuz? Otur oturduğun yerde senide ayaklarımızın altına alırız’ diyerek küfretmeye başladılar” dedi.

9 AYLIK HAMİLE KOÇ: SÜREKLİ AYAKTAYIM
9 aylık hamile Zara Koç’un ise, gözaltı esnasında sancılarının tuttuğunu kaydeden Aksu, şöyle dedi: “Polis ‘Biz doktor değiliz’ diye bağırarak Zara’nın sancılarını görmezden geldiler. Esma ise psikolojik tedavi gördüğünden kaynaklı ilaç kullanıyordu. Gözaltı esnasında kriz geçirdi ilaçları verilmedi. Şu an ne halde bilmiyoruz. Esma’nın 3 aylık emzirme döneminde olan bebeği ise şuan sürekli ağlamakta.”

4 Temmuz’da TEM Şube’ye giderek 9 aylık hamile Koç ile görüştüğünü aktaran Aksu, “Zara’nın durumu çok kötüydü. Görüştüğümüzde Zara ‘Sancılarım sürekli tutuyor. Doktor dahi getirmediler. Oturacak sandalye dahi vermediler sürekli ayaktayım. Durumum çok kötü’ dedi. Doğum aşamasında olan bir annenin gözaltına alınması hangi vicdanda yeri var” diye sordu.

AVUKAT GÖZALTINDAKİLERLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Avukat Mehmet Bayraktar, emniyete gittiğini ancak soruşturma gizli yürütüldüğünden bilgi verilmediğini ve gözaltındakilerle görüştürülmediğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR