Gözler 31 Ocak’ta

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya hükümetinin, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yapılan barış anlaşması çerçevesinde FARC gerillalarının silah bırakması amacıyla belirlenen toplanma alanlarına 31 Ocak’a kadar gitmesine yönelik çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Geçiş ve Normalleşme Bölgeleri Sorumlusu Carlos Cordoba, başkent Bogota’daki başkanlık Sarayı Casa de Narino’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Umarım FARC mensupları söz verildiği gibi en geç 31 Ocak’ta toplanma alanlarına giderler” dedi. Cordoba, belirlenen tarihte FARC mensuplarının toplanma alanlarında olması için tüm desteği vermeyi sürdüreceklerini vurguladı. Kolombiya basınında, FARC lideri Timoleon Jimenez Timochenko’nun (Rodrigo Londono), “Hükümet, gerekli altyapı çalışmalarını yapmazsa örgüt üyelerinin bu bölgelere varış tarihini gözden geçirmek gerekir” açıklaması yer almıştı.

Küba’nın başkenti Havana’da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerin ardından 12 Kasım 2016’da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ileFARC lideri Timochenko tarafından imzalanmıştı.

BOGOTA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR