Gözyaşlarını akıtacakları bir mezar taşı arıyorlar

Post date:

Author:

Category:

Bayramda mezarlık ziyaretleri Cizreliler için acının katlandığı gündür. Cizre bodrumlarında yakılarak öldürülen 12 kişinin ailesi, gözyaşı dökecekleri bir mezar taşına dahi sahip değil.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı esnasında yaralı halde ambulans beklerken bodrumlarda yakılarak öldürülenlerden 12 kişinin cenazelerine hala ulaşılamadı. Bodrumlarda oldukları esnada canlı yayına katılarak kurtarılmayı bekleyen Feride Yıldız, Sakine Durmiş, Mardin Çelebi, Hacer Aslan, Osman Gökhan, Hüseyin Dervişi, Servet Aslan, Serdar Pişkin, İdris Susin, Ali Aslan, Cemal Pürlek ve Emrah Aşkan’ın cenazeleri ailelerin Adlı Tıp Kurumuna defalarca verdikleri kan örneğine rağmen bulunmadı.

CENAZELER TOKİ’LERİN YÜKSELDİĞİ BÖLGEDE OLABİLİR

Cenazelerinin bulunması için avukatları aracılığı ile Cizre Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvuruda bulunan ailelere, yaklaşık 2 yıldır herhangi bir dönüş yapılmadı. Çocuklarının cenazelerinin şuan TOKİ konutlarının yükseldiği alanda ya da Dicle Nehri kenarına dökülen molozların arasından olabileceğini düşünen aileler, bodrumlarının olduğu alanda bir cenazenin geçen haftalarda bulunması üzerine savcılığa yeniden başvuruda bulundu. Başvurularında TOKİ konutlarının yapımının durdurulmasını talep eden aileler, alanda cenaze aranmasını talep etti. Savcılık ailelerin dilekçelerine henüz cevap vermezken, TOKİ konutları için başlatılan çalışma ise devam ediyor.

‘KIZIMIN MEZARINI GÖRMEK İSTİYORUM’

Çocuklarının cenazelerine ulaşamadıkları için tepkili ve acılı olan aileler, her gün cenazelerinin bulunması umuduyla yaşıyor. Ramazan Bayramı nedeniyle birçok kişinin yaşamını yitiren yakınlarının mezarını ziyaret ettiğini dile getiren Hacer Aslan’ın annesi Hezne Aslan, tek dileğinin kızının mezarını yapmak olduğunu söyledi. Sürekli döktüğü gözyaşlarını akıtacağı bir mezar taşı aradığını vurgulayan Aslan, yetkililerden biran önce cenazeyi bulmalarını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR