Greenpeace: “Elbistan acilen koruma bölgesi ilan edilmeli”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Greenpeace Türkiye’den, ülkenin en kirli havasını soluyan Elbistan halkı olduğunu duyurdu. Hava kirliliğinin artık insan sağlığı ve çevre açısından önünün alınamayacak   noktalara ulaşacağını belirterek, “Elbistan, acilen olağan üstü koruma bölgesi ilan edilmeli” çağrısında bulundu.

Greenpeace, 2021’de Türkiye’de PM10 kirliliğinin en yoğun olduğu ilk 10 bölgeyi ulusal hava kalitesi izleme ağı verilerinden derleyerek yayınlamıştı. Listede yer alan şehirlerde 2022 yılında hava kirliliğinde tehlikeli eşik, gün sayısı bakımından şimdiden aşıldı. Ölçümlere göre, Elbistan, Ağrı Doğubayazıt, Edirne, Denizli, Batman, Iğdır ve İstanbul Sultangazi’de PM10 limit aşımında 35 günü aştı bile.

Raporda, bu sene daha şimdiden temiz hava süresinin sonuna gelen Elbistan’da, hava kirliliğini önleyici değil tam tersine yükseltecek projeler yapılmaya devam edildiğine dikkat çekildi. Raporda, Afşin-Elbistan Termik Santrali’ne yapılması planlanan iki ek ünite ile hali hazırda Türkiye’nin en kirli havasını soluyan Elbistan’daki hava kirliliğinin artık insan sağlığı ve çevre etkileri açısından tolere edilemeyecek noktalara ulaşacağına vurgu yapıldı.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji ProjeSorumlusu Gökhan Ersoy, yetkilileri acilen hava kirliliğinin olduğu bölgeleri koruma bölgesi ilan etmeye, acil eylem planı hazırlamaya ve hava kirliliğinin insan sağlığı için olması gereken limit değerlere düşürülmesi için harekete geçmeye çağırdı.

Ersoy, Elbistan’la birlikte ülkenin en kirli havasına hava kalitesine ev sahipliği yapan şehirlerde bu yıl temiz hava için ayrılan sürenin sonuna geldik’ dedi.

Ersoy, “DSÖ kılavuzları ve yönetmeliğimize göre belirlenen kirli gün sayısı yılın ilk çeyreğinde aşıldı. Halk sağlığını korumak adına bu bölgelerde hızlı bir şekilde kirliliğe neden faaliyetleri askıya almalıyız. Hava kirliliğinin kronikleştiği bölgelerden birisi olan Elbistan’da ise kirlilik verilerini görmezden gelen bir tutum ile karşı karşıyayız. İlçeye ek kirlilik yükü getirecek iki yeni ünite planı ile termik santral projesini genişletmek isteyen bir yaklaşım kabul edilemez. Elbistan koruma bölgesi ilan edilmeli ve partikül madde kirliliğine neden olan faaliyetler limitler sağlanana kadar askıya alınmalı” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR