Grup Yorum’dan Ekin: Başaramadılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Grup Yorum üyesi Dilan Ekin, 16 kişiyle birlikte 8 Mayıs’ta Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenaze törenine polis saldırısında gözaltına alındı. Yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılan Ekin, dört günlük gözaltında sürecinde yaşananları ANF’ye anlattı.

Polislerin, İbrahim Gökçek’in cenazesini kaçırdığı Gazi Cemevi’nin morg kapısı önünde gözaltına alınan Ekin, saldırıya karşı İbrahim Gökçek’e yaraşır biçimde direndiklerini ifade etti. Ekin, “Cenaze bizim için onurdur, namustur ve biz namusumuza sahip çıktık. Saldırıyı engellemek için morg kapısının önünde dikildik” dedi.

DÖRT GÜN BOYUNCA İŞKENCE VE HAKARET

Cenazelerine sahip çıktıkları için dört gün boyunca işkence ve hakarete uğradıklarını aktaran Ekin, alındıkları andan itibaren polislerin sinkaflı küfürlerine ve darplarına maruz kaldıklarına dikkat çekti. Güvenlik Şube tarafından gözaltına alınmalarına rağmen Terörle Mücadele Şubesi’nin nezarethanelerinde tutulduklarını belirten Ekin, yaşananları şöyle anlattı: “Ters kelepçe yapıp tekmelediler. Çevik Kuvvet otobüsünde darp edip ağıza alınmayacak küfürler ettiler. Üst araması sırasında özellikle Bahar Ertürk ve Beyan Gün’e sistematik olarak işkence yaptılar. Onları bir saat boyunca dövdüler, boğazlarını sıktılar. Erkek arkadaşları göremedik ama bağırışlarını duyduk. Fırat Kıl isimli arkadaşımız fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. Yine şeker hastası arkadaşımız Elif Tayyar şeker ve su alamadığı için fenalık geçirdi. Tuvalete gitmemizi bile saate bağlamaya çalıştılar. Bunu kabul etmedik. Özellikle parmak izlerimizi alırken bize çok işkence yaptılar. Geçmişte ikinci kattan düştüğüm için belimde platin var ve polis özellikle platinin bulunduğu noktaya diziyle bastırdı.”

30 KİLOLUK BEDENİNDEN KORKTULAR

Bu insanlık dışı uygulamalara karşı gözaltı boyunca açlık grevi yaptıklarını belirten Ekin, her ne kadar üzerlerine suç unsuru yüklemek istedilerse de başarılı olamadıklarını söyledi. Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in de kriminalize edilemeyeceklerini anlatmak için yüzlerce gün açlık ve ölüm orucu yaptıklarını hatırlatan Ekin, “Hâlâ bunu anlamamakta ısrar ediyorlar. Şimdi de İbrahim’in cenazesine yönelik tehditler savuruyorlar. Cenaze günü Gazi Cemevi’nin önüne yüzlerce polis, birçok çevik kuvvet otosu yerleştirdiler. İbrahim’in 30 kiloluk bedeninden korktular. O yüzden cenazeye saldırdılar, çünkü o 30 kiloluk beden 35 yıllık Grup Yorum tarihini besliyordu. İbrahim Gökçek’in bedeni üzerinden Grup Yorum’a ve tüm halka gözdağı vermek istediler ama başaramadılar, direnişimizle bunu altüst ettik. Şunu bilsinler ki, Grup Yorum direnmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR