Guardian: YPG gerilla savaşına hazırlanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’nin himayesindeki selefi gruplarla girdiği Efrin’e yönelik yankılar sürerken, İngiliz Guardian gazetesi, YPG’nin kentte güçlerinin bulunduğunu ve bunların gerilla savaşına hazırlandığını yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve himayesindeki Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin’e girmesinden sonra Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) “gerilla savaşıyla” karşılık vermeye hazırlandığını yazdı. BBC’nin aktardığına habere göre, gazetenin Ortadoğu Muhabiri Martin Chulov imzalı haberde, “YPG’li bazı güçler kent merkezinden çekilirken, bazı güçleri de TSK ve ÖSO güçlerine ‘vur-kaç tekniğiyle saldırma amacıyla Afrin’de kaldı’” diye belirtti.
‘KÜRTLER ZORLU BİR MÜCADELEYLE KARŞILAŞTI’
Gazete, Kürtlerin burada uzun süreli bir kent savaşı vermesi yönündeki beklentilere de işaret ederken, TSK’nin yabancı destekçisi olmadığını savunarak, “Kürt güçler geri çekilmelerinin gerekçesini daha fazla sivilin zarar görmemesi diye açıkladı. Öte yandan, çok daha ağır ateşli silahlar ve modern hava güçlerine sahip, yabancı destekçileri olmayan düşmanları karşısında, Kürtler zorlu bir mücadeleyle karşılaştı” değerlendirmesinde bulundu.
DAİŞ UNSURLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ
Kürtlerin Efrin’den çekilmesi ile Suriye Savaşı’nda yeni bir cephenin açıldığı belirtilen haberde, “Suriye’nin Kuzeyi sadece ülkenin diğer yerlerinden göç eden insanlarla değil, aynı zamanda yabancı destekli isyancı gruplar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın müttefikleri, bölgesel ve İslamcı güçlerle dolu” denildi.
Gazete, Efrin’den çekilen YPG güçlerinin Tel Rıfat’a kaydığına işaret ederken, Türkiye’nin Rusya ile Efrin anlaşmasına da dikkat çekilerek, “Rusya ve Türkiye, Suriye üzerinden kendilerine bir yerleşme alanı bulmuşken, Ankara ve Washington arasındaki YPG açmazı ise sürüyor” değerlendirmesine bulundu.
Gazete, saldırılar nedeniyle Efrin’den göç eden sivillerin Halep’in batısı ve kuzeyindeki kırsal bölgelere göç ettiği, göç dalgası karşısında gıda yardımı giderek zorlaştığı kaydedildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR