Gülen cemaatinin kurduğu Alevi dernekleri kapatıldı

Olağanüstü Hal Kapsamında (OHAL) alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde Fethullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) ilişkili olduğu gerekçesiyle yüzlerce dernek, sendika, vakıf, yurt ve okul kapatıldı. Bunların arasında “Alevi” dernekleri de bulunuyor.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ yla, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti belirlenen 35 özel sağlık kurumu, bin 43 özel öğretim kurumu, bin 229 vakıf ve dernek, 15 vakıf yükseköğretim kurumu ve 19 sendika kapatıldı.

Kamuoyunda Gülen cemaati olarak bilinen cemaate ait kapatılan bin 124 dernek arasında işadamları, sanayici, eğitim, kültür, çocuk, kadın, mezun, yardım ve spor dernekleri ile “ALEVİ” dernekleri de yer alıyor. Kararname ile kapatılanlar arasında cemaatin kurduğu 10 Alevi Derneği ve 1 federasyonunun isimleri şöyle:

(İstanbul) Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu,

Anadolu Alevi Derneği,

Arifler Alevi Bektaşi Derneği,

Canlar Alevi Bektaşi Derneği,

Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği,

(İzmir) Semah Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği,

(Bursa) Haydariye Alevi Bektaşi Derneği,

(Çorum) Nefes Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği

(Gaziantep) Kırklar Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği,

Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği

Ufuk Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği

Alevilerin asimilasyonunda önemli rol alan başta Dersim olmak üzere bir çok Alevi yerleşim alanında Gülen cemaati eliyle kurulan eğitim merkezleri de kapatıldı. Dersim’de Munzur Eğitim Kurumları bünyesinde 1 kreş ve anaokulu, 1 ilköğretim okulu, 1 Fen ve Anadolu lisesi, 1 yükseköğrenim yurdu, 1 spor kulübü ve 5 etüt eğitim merkezi bulunmaktaydı.  Gülen cemaati eliyle açılan bu okul dershane ve yurtlara Dersim Alevi halkının kutsal saydığı ‘Haydar’, ‘Munzur’, ‘Düzgün’ ve ‘Sarısaltık’ isimleri verilmiş ve Alevilerin tepkisine neden olmuştu.

hç / Alevinet

EN SON EKLENENLER