Gülmen ve Özakça için 19 gündür Adalet Yürüyüşü’nde

Post date:

Author:

Category:

Açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için kepenk kapatarak Adalet Yürüyüşü’nde 300 kilometre yol kat eden Hıdır Aydur, “Nuriye ve Semih’in yaşamasını istiyorum, eğer ölürlerse katil devletin kendisidir” dedi.

Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 19 gündür farklı kesimlerden on binlerin oluşturduğu kortej ile sürüyor. Yıllarını adalet arayışı ile geçiren farklı kesimlerden on binler, adalet talebini bir kez daha haykırmak için yürüyüş kortejinde yerini alıyor. On binlerce kişi arasında ilk günden bugüne, 116 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için yürüyen Hıdır Aydur dikkat çeken isimlerden biri.

Diyabet ve kalp hastası olan Hıdır amca, aynı zamanda kepenk kapatarak adalet için yollara düşen bir esnaf. Hıdır amca, gün boyu taşıdığı “Nuriye ve Semih yalnız değildir” pankartıyla konaklama alanlarında eyleminden dolayı alkışlanıyor. “Nuriye ve Semih’in sağlık durumları her geçen gün kötüye gidiyor” diyerek yürüyüşe katılma nedenini aktaran Hıdır Aydur, adaletin ilk uygulanması gerekenlerin Nuriye ve Semih olduğunu söylüyor. Ülkede adalet bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını ve hak talep edenlerin sokak ortasında işkenceye maruz bırakıldığını ifade eden Aydur, “İki insanın ölmesini istemiyorum. Vicdanı olan bunu yapmaz” diyor.

‘ÖLÜRLERSE KATİL DEVLETİN KENDİSİDİR’

Geride bıraktıkları 300 kilometre boyunca adalete rastlayamadığını dile getiren Aydur, şunları ekliyor: “Kilometrelerce yol yürüdük, geldik. İnsanlar arasında da ülkede de adalet kalmadı. Bu süreçte iki insanın ölümüne göz yumulmamalıdır. Nuriye ve Semih ölürse katili devletin kendisidir, Cumhurbaşkanı’dır.”

‘KATLEDİLENLER İÇİN ADALET ARIYORUM’

Parti genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına dikkat çekerek, mırıldanarak adaletten umudunu kestiğini söyleyen Aydur, “Tekçi sisteme dönüş halidir bu yaşadığımız ve bunun adı diktatörlüktür. Nuriye ve Semih’e ses vermek için, ihraç edilen herkes için buradayım. Bu ülkede katledilenler için adalet arıyorum ve yürüyorum” ifadelerini kullandı.

‘HALK NE İSTEDİĞİNİ BİLMEDEN YÜRÜYOR’

Kilometrelerce yürüyüş ardından konaklama alanında taşıdığı pankartından dolayı alkışlanan Aydur, eylem nedenini ise şöyle anlattı: “Bu halk her şeyi çabuk unutuyor. Halk yürüyor, ancak boş yürüyor. Her taraftan gelenler var, ancak gelenler ne istediğini belirtmiyor. Kitleye yönelttiğim pankart, kitlenin artık görmemezlikten gelmemesi içindir. Benim onlarla bir bağım bile yok. Vicdanı olan herkesin kayıtsız kalmaması gerekiyor. Susmak, insanoğluna düşmemeli. İnsanlar sustukça zalimler çoğalır. Katliamlar ve ölümler gün geçtikçe artar.”

‘SONUNA KADAR YÜRÜYECEĞİM’

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için adalet sağlanıncaya kadar yürümeye ve adalet aramaya devam edeceğini vurgulayan Aydur, “Susmayacağız, sonuna kadar yürüyeceğim. Semih ve Nuriye’nin yaşamalarını istiyorum ve onlara ses olacağım. Serbest bırakılmalı ve işleri geri verilmeli. Hiç kimse özgürlüğünden mahrum bırakılmamalı. Bu devletin asli görevidir” dedi.
Aldın mı?

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR