Gülmen ve Özakça’nın duruşması yarın… ‘Nuriye 34 kiloya düşmüş’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) işinden ihraç edildikten sonra Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde başlattığı eylemi 383’üncü gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen’in açlık grevi eylemi ise 263’üncü gününde tutuklu bulunduğu Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ediyor. Açlık grevinin 75’inci gününde tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile Acun Karadağ hakkında açılan davanın 5.duruşması yarın Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülecek.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Savcı önceki duruşmada verdiği mütalaasında Acun Karadağ’ın beraatını, Semih Özakça’nın “Örgüte üye olmamakla beraber, örgüte bile isteye yardım etme” suçundan cezalandırılmasını, Nuriye Gülmen’in ise “Örgüt üyeliğinden” cezalandırılmasını talep etmişti. Gülmen’in avukatlarından Murat Yılmaz, yarın görülecek duruşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

‘TANIKLAR YOKKEN DE TAHLİYE EDİLMEDİLER’

Savcının önceki celse verdiği mütalaaya işaret eden Yılmaz, “Acun Karadağ’a beraat isteyen savcı Semih Özakça’ya açlık grevi yaptığı için ‘yardım ve yataklıktan’ cezalandırılmasın istedi. Bu davanın hukuki olmadığını buradan dahi anlıyoruz” dedi. 

‘NURİYE 34 KİLOYA DÜŞTÜ’

Gülmen’in sağlık durumunu hatırlatan Yılmaz, “Nuriye 34 kiloya düşmüş, sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Kendi başına hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Sedyede yaşamını sürdürüyor. Nuriye’nin kendisinin de ifade ettiği gibi Numune Hastanesi’nin mahkum koğuşunun koşulları çok kötü durumda. Bu yüzden Nuriye’nin mutlak suretle tahliye edilmesi gerekiyor” diye belirtti.

‘OHAL KOMİSYONU BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİ’

OHAL komisyonunun tutumunu da eleştiren Yılmaz, şöyle devam etti: “OHAL Komisyonu’nun derhal karar vermesi gerekiyor. Mart ayında kurulan Temmuz ayında başvuruları almaya başlayan OHAL Komisyonu henüz bir karar vermiş değil. Öncelikli olarak Nuriye ve Semih hakkında bir karar vermesi gerekiyor. Mahkeme de olumsuz bir tavır içinde, hukuksuz olarak başlayan bu dava hukuksuz olarak devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR