Gülmen ve Özakça’nın tutuklanması protesto edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasını protesto etti. Ankara ve İstanbul’da da aynı amaçla eylem düzenlendi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için 77 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasını protesto etmek için basın açıklaması ve oturma eylemi düzenledi.

Karşıyaka Çarşı girişinde düzenlenen oturma eylemine yurttaşların yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Grup adına açıklama yapan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, AK Parti’ in huzur ve güveni sağlamak için OHAL’in uzatılacağına yönelik açıklamalarına dikkat çekerek, hükümetin huzur ve refah çalışmasının ne olduğunu iki gündür Yüksel Caddesi’ de görüldüğünü söyledi. Gülmen ve Özakça’nın açlık grevlerinin en kritik aşamasında tutuklandığını, hiçbir hukuki gerekçesi olmayan bu tutuklama ile ikisinin de yaşamlarının tehlikeye atıldığını söyleyen Güven, iki kamu emekçisinin sağlıklarına yönelik gelişecek her türlü olumsuzluktan iktidarın sorumlu olduğunu vurguladı.

Hükümetin özgürlüklere tahammülünün kalmadığını söyleyen Güven, “Bu yüzden binlerce kamu emekçisinin yargısız infazlarla işten atanların Nuriye ve Semih’in kendi özgür iradeleri ile başlattıkları direnişten korkmaları bizi şaşırtmamaktadır. Hükümetin en küçük özgürlüklere dahi tahammülü kalmamıştır. Bu hukuksuz gayri insani gözaltı ve tutuklamaları şiddetle protesto ediyoruz” dedi.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.

TUZLUÇAYIR’DA GÜLMEN VE ÖZAKÇA İÇİN EYLEM

Üç gündür yoğun protestoların yaşandığı ve polisin sert müdahalesinin olduğu Ankara’da direniş alanı olan Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’na çıkan tüm yollar polislerce kapatıldı. Ankara’nın birçok yerinde eylemler gelişirken son olarak Tuzluçayır’da direnişe destek verdi.

Tuzluçayır Meydanı’nda Anadolu Kültür Araştırma Derneği (AKA-DER) üyesi bir grup oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi ile beraber yapılan açıklamada OHAL ve KHK’ler ile işten atılanlara işaret edilerek, Türkiye’de faşizmin yaşandığı dile getirildi. Açıklamada, “Zulme ‘Hayır’ diyen herkesi ekmeği için direnenlere destek olmaya çağırıyoruz” denildi. Açıklamadan sonra bir süre daha devam eden oturma eylemi sonlandırıldı.

Öte yandan mahallede saat 21:00’de ses çıkarma eylemi çağrısı yapıldı.

KAMU EMEKÇİLERİ İSTANBUL’DA DA GÜLMEN VE ÖZAKÇA’NIN TUTUKLANMASINI PROTESTO ETTİ

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB)’nin, Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinde iken tutuklanmasını Kadıköy İskele Meydanı’nda yaptığı oturma eylemi ile protesto etti.

Gülmen ile Özakça’nın başkente yapılan açlık grevine dikkat çeken TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, “Adım atması gereken iktidarın, tutuklama yaparak bir yerlere mesaj verdiğini sanıyor. Aynı saatte yapılan dayanışma eylemlerinde gözaltına alınan tüm kamu emekçileri başta olmak üzere herkesin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘AÇLIK İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILIYORUZ’

Büro Emekçileri Sendikası(BES) 1 Nolu Şube Başkanı Dursun Doğan omuz omuza verilirse AKP’nin politikalarına dur denebileceğine vurgu yaptı. Bu ülkede çocuklarının ve kendilerinin açlık ile karşı karşıya bırakıldığını söyleyen Doğan, “AKP’nin amacı bizleri yalnızlaştırmaktır. Faşizmi alanlarda yıkarız, faşizmi sokaklarda yenebiliriz. İşkencelerden geçtik yine alanlardayız ve alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘GÜLMEN VE ÖZAKÇA SERBEST BIRAKILSIN’

Basın metnini okuyan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ata Esen ise, Gülmen ve Özakça’nın haksız yere tutuklanmasına dikkat çekti. Yaşanan tutuklanmayı kınadıklarını ifade eden Esen, “Sağlık durumları büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her an sağlık durumları kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan Gülmen ve Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi. Cezaevinde yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı hükümeti uyardıklarını ifade Esen, Gülmen ve Özakça’nın haklı taleplerine de sahip çıkacaklarını söyledi. Sokaklarda yaşanan baskı ve zulme karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Esen, haksız ve hukuksuz yere ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevine iade edilmesini gerektiğini belirtti.

İKİTELLİ’DE POLİS MÜDAHALESİ

HDP, EMEP, Halkevleri, SYKP, Devrimci Parti, Dersimliler Derneği, Proleter Devrimci Duruş ve Devrimci Yolda Özgürlük’ün, Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılması için İkitelli’de yapmak istediği protesto eylemine polis müdahale etti. Basın açıklaması yapılmadan müdahale eden polis; Tarkan Şimşek, Okan Şimşek, Dağsu Sönmez, Ali Coşkun, Meltem Coşkun, Özcan Teker, Uğur İlter, Samet Uslu, Naim Korkmaz ve Uğur Tepeli’yi gözaltına alındı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR