Gülmen ve Özakça’ya destek eylemine müdahale: 11 gözaltı

Post date:

Author:

Category:

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 114. gününde onlara destek olmak için yürüyüş yapmak isteyenlere müdahale edildi. Plastik mermi kullanan polis 11 kişiyi gözaltına aldı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 114’üncü gününde cezaevinde devam ederken, Yüksel Caddesinde ihraç edilen kamu emekçilerinin başlattığı “İşimizi geri istiyoruz eylemi” 234’üncü gününde. Gülmen ve Özakça’ya destek olmak isteyenler Yüksel Caddesinden Sakarya Caddesine yürümek için bir araya geldi. Halkevleri, Aka-Der gibi kurumların destek verdiği eyleme Veli Saçılık Nazife Onay ve yüzlerce yurttaş katıldı. Yurttaşlar henüz toplandığı anda polis müdahale etti. Sokaktaki toplanan eylemcilerin üzerine biber gazı etkili plastik mermi sıkan polis Nazife Onay, Betül Koca ve 9 kişiyi daha darp ederek gözaltına aldı.

‘KEYFİ DAVRANIYORLAR’

Daha sonra Sakarya Caddesinde bir araya gelen eylemciler ve Veli Saçılık burada basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Veli Saçılık “11 arkadaşımız gözaltına alındı, takipçisi olacağız onları polisin elinden alacağız dedi. Polis müdürü ile diyaloğunu da aktaran Saçılık, “Polis müdürü basın açıklamasının yasal ama yürüyüşün yasal olmadığını söyledi” diye konuştu. Toplanma ve yürüyüş hakkının anayasal bir hak olduğunu vurgulayan Saçılık, “Polisler keyfi davranıyor” şeklinde konuştu.

‘NURİYE GÜLMEN YAZI DAHİ YAZAMIYOR’

Nuriye Gülmen’in sağlık durumu hakkında bilgiler veren Saçılık, Nuriye Gülmen’in kalem dahi tutamadığını boyunluk olmadan dik duramadığını aktardı. Saçılık Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için geç olmadan acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR