Gülmen ve Özakça’ya destek veren 105 kişiye soruşturma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hatay’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemine katılan 105 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Hatay’da ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Gezi eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri 14 Mayıs’ta bir günlük açlık grevi eylemi yapmıştı. Grev hakkında Hatay Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma genişletildi ve eyleme katılan 105 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Soruşturma kapsamında emniyet tarafından ifadeye çağrılanlara, “Bu eyleme neden katıldınız?”, “Eylemin yasal olmadığını biliyor muydunuz? Biliyorsanız neden katıldınız?”, “Eylemi kim organize etti?” ve “Eyleme kimin talimatı ile katıldınız?” soruları yönetildi.

‘BU ÜLKEDE ADALET OLMADIĞI İÇİN’

Daha önce Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan ile Ali İsmail Kormaz’ın annesi Emel Korkmaz hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna” ve “2935 sayılı Olağanüstü Hal kanuna muhalefet” ettikleri gerekçesi soruşturma başlatılmıştı. Atakan’ın annesi Emsal Atakan, yıllardır adalet aradıklarını ancak karşılığında soruşturma ve davalarla karşılaştıklarını belirtti.

Gezi ailelerinin sadece kendileri için değil tüm öldürülen gençler için adalet istediğini vurgulayan anne Atakan, “Bu ülkede adalet olmadığı için destek eylemi yaptık. Akademisyenler işten atıldı. Öğretmenler ihraç edildi. Ne için? Adalet istedikleri için. Bizde onların bu adalet arayışına destek vermek için bu eylemi yaptık. Görüyoruz ki bu ülkede adaletsizlik adalet olmuş” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR