EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir’de kadınlardan baskı ve tutuklamalara karşı açıklama

Kadınlara yönelik tutuklama, baskı ve katliamlara karşı açıklama yapan kadınlar, ‘Tüm bu zulümler ve erkçi zihniyetin uygulamaları karşısında biz kadınlar; eşit, özgür, doğayla uyum...

Koruma kararı olan kadınların bilgileri seçimde gizlenecek

Güvenlikleri nedeniyle 17 Mart’tan sonra adres değiştirmek zorunda kalan, kadın sığınma evlerinden çıkış yapan ya da yeni giriş yapan kadınların, ilçe seçim kuruluna başvuruda...

Emniyetten İYİP’e saldırı açıklaması: İnşaat bekçisi hırsız kovalarken ateş etmiş

İstanbul Emniyeti, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına isabet eden kurşunun, ‘inşaat bekçisinin hırsızlık girişimini engellemek amacıyla ateşlediği silahından çıktığını’ iddia etti Zeytinburnu’ndaki İYİ Parti...

Mehmet Uysal: Samandağ’da molozlar boş alan yerine yaşam alanlarına dökülüyor

PSAKD Samandağ Şubesi deprem sürecinde açılarak insanlara yardımları ulaştırmak için çalışmalar yürüttü. Bölgenin demografik yapısını değiştirmek için göç ettirme politikasının uygulandığını belirten PSAKD Samandağ...

CHP’li Keven, Yozgat’ta Alevi köylerindeki yol sorununu ve ayrımcılığı meclise taşıdı

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Alevi köyleri Bozhüyük, Çağlayan, Ardıçalanı, Çerçialanı, Hüyüklüalanı, Veziralanı, Yazılıtaş’taki yol sorununu meclise taşıyarak, “Bu köylerimizin köy içi kilit taşları...

Pazarcıklı depremzede yurttaşlar: Her şeyimiz gitti, bu yaşamak mı?

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketininin üzerinden haftalar geçmesine karşın, yurttaşların sıkıntıları devam ediyor. Pazarcıklı depremzedeler sıkıntıların devam ettiğin vurgulayarak, “Bu yaşamak mı?” diye sordu. 6...

Gültan Kışanak’tan Alevi mesajı

kisanakKışanak, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Muharrem ayı içinde olunduğunu hatırlatarak, tüm Alevilerin orucunun kabul edilmesini diledi. İnanç özgürlüğüne değinen Kışanak, Alevi inancının tüm Ortadoğu’da halkların bir arada, kardeşçe yaşaması konusunda adeta çimento görevi görecek kadar önemli olduğunu vurguladı.

Kışanak, inanç özgürlüğünün temin edilebilmesi, Alevilerin hak ve hukuk, eşit yurttaşlık arayışının sonuç vermesi halinde hem Türkiye’de toplumsal barışı sağlamak daha kolay olacağını hem de Ortadoğu’da halkların barış içinde yan yana yaşama imkanı bulacağını söyledi. İstanbul’da Alevi yurttaşların organize ettiği mitinge değinerek, şunları söyledi:

“Bu miting bence çok şey söylüyor. Artık Ankara’nın, hükümetin bu sese kulak vermesinin zamanı geldi. Yıllardır bu ülkede inanç özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntıların mağduru olan bir toplumdur Aleviler. Evet bu ülkede inançlarından dolayı baskı, zulüm gören birçok yurttaşımız oldu. Başı örtülü diye kamusal haklarını kullanamayan arkadaşlarımız oldu. İnsanlar sırf inançlarını gereğini yerine getirdikleri için tehdit olarak algılandılar. Büyük baskı ve zulme maruz kaldılar. Bugün başörtüsü sorununu toplumsal olarak çözmüş olmak hepimiz için büyük bir kazanımdır. Özellikle kadınlar, eşitlik hukuku açısından oldukça önemli bir kazanımdır. Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık talebine artık karşılık verilmelidir. Alevi yurttaşlarımızın kimliğini, inancını kabul eden bir devlet yaklaşımına artık geçmek gerekiyor. Bu toplumsal bir problem olmaktan çok, devletle, hukuk sistemiyle, sahte laiklik anlayışıyla Alevi yurttaşlarımız arasındaki bir sorundur. Devletin tekçi karakteri hem ulusal kimlikler hem inanç kimlikleri konusunda bu topraklarda yaşayan herkese zulüm etmiştir. Kılıfını, yöntemini değiştirerek asimilasyon niyeti gizlenemez. Aleviler Aleviliği nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşayacak. Bunu kimse bunu tarif edemez, hele hele devlet hiç tarif edemez. Devlet inançlara karışmasın diyebilmeliyiz. Herkes inancının gereği neyse bunu yaşayabilmeli.”

Cezaevlerinde ölümü bekleyen, sağlık sorunu olanların tedavi imkanına kavuşması ve ailelerinin yanında olmaları gerektiğini ifade eden Kışanak, “Yıllardır cezaevlerinden tabut çıkarıyoruz” dedi.

Bu hastalar için tam teşekküllü devlet hastanelerinin de rapor verebilmesini sağlayan yasal bir düzenlemenin derhal yapılması gerektiğini ifade eden Kışanak, cezaevinden bir tabut daha çıkarmaya tahammülleri kalmadığını söyledi.

“Buna utanç duvarı diyeceksin”

Sınıra duvar örüldüğü gerekçesiyle Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın sınırda, mayınlı arazide ölüm orucunda olduğunu anımsatan Kışanak, “Hangi gerekçe hangi vicdan hangi hakla siz sınıra duvar örüyorsunuz? Birinin çıkıp bunu bize izah etmesi lazım” dedi.

Yıkılan Berlin duvarı ile İsrail’in ördüğü duvarı “utanç duvar” olarak niteleyen Kışanak, “Peki Türkiye’nin ördüğü duvar ne? Hani diyorlar ya darbeye darbe diyeceksin, kediye kedi diyeceksin. Duvara da duvar diyeceksin ve buna da utanç duvarı diyeceksin” diye konuştu.

Bu duvarın örülmesinin hiçbir gerekçesi bulunmadığını savunan Kışanak, şu anda Kürtler’in kontrol ve denetiminde olan yerlerden Türkiye’ye yönelik zerre kadar tehditkar herhangi bir davranış bulunmadığını iddia etti. Kışanak, yaklaşık 1.5 yıldır Kürtler’in kendi topraklarında kendi kentlerini, köylerini savunduklarını belirterek, “1.5 yıldır Türkiye ile komşular. Türkiye’nin resmi olarak artık Suriye değil, Rojava fiili olarak komşusudur” görüşünü dile getirdi.

Rojava’nın Türkiye ile ekonomik, sosyal ve siyasi ilişki ve köprü kurmak istediğini ileri süren Kışanak, herkesin bu gerçeği ve hakikati, kimin çözümden yana olduğunu, kimin bunu zora soktuğunu çok açık bir şekilde gördüğünü söyledi.

Türkiye-Suriye sınırında 1 milyon mayın olduğunu, Türkiye’nin bu mayınları temizleme konusunda Ottowa Sözleşmesi’nde imzası bulunduğunu anımsatan Kışanak, “Türkiye ‘ben mayınları temizleyeceğim’ diye imza koymuş. Uluslararası hukuka göre suç işliyor. Türkiye o mayınları korumakla değil, temizlemekle sorumludur. Tam 10 yıl geçti AKP hükümeti mayınları temizleyeceğim diye söz vermiş ama parmağını kıpırdatmamış. Bu, bölgede yaşayanlardan 7 kişiye bir mayın düşüyor anlamına geliyor. Böyle bir rezalet olabilir mi? Bu utançla Türkiye daha fazla yaşayabilir mi ya da Kürtler bu hakareti kabul eder mi? Bu sorular anlamlı sorulardırve cevabı da açıktır. Kürtler bu hakareti kabul etmeyecek” şeklinde konuştu.

Bunların devletin ve bu hükümetin hala Kürtlerle stratejik bir barışa hazır olmadığının göstergesi olduğunu öne süren Kışanak, “öldürürüm, vururum, katliam yaparım, sınıra mayın döşerim, duvar örerim” yaklaşımının çare olmadığını savundu. Kışanak, “Tek çare hak ve özgürlük. Bunu temin edeceksiniz. Bu çizgiye gelmediği sürece hiçbir tedbir Türkiye’nin güvenliğini sağlayamaz. Güvenliği sağlamanın yolu barıştır. Kürtler’le barışacaksınız. Kürtler’in haklarını kabul edeceksiniz. Rojava’nın özerkliğini kabul edeceksiniz, komşu olmayı kabul edeceksiniz. O zaman güvenlik diye bir sorununuz kalmayacak” dedi.

Batman’daki gerilim

Batman’da BDP ve HÜDA-PAR üyeleri arasındaki kavganın ardından bir BDP’linin öldüğü olayı “cinayet” olarak niteleyen Kışanak, şöyle devam etti:

“Kritik bir olaydır, tehlikelidir, dikkat çekicidir. ‘Gelir geçer, bir süre sonra unutulur’ diye kimse zannetmesin. ‘Bu ülkede binlerce faili meçhul cinayet var, bu da onlardan olur’ zannetmesin. Bu işin peşini bırakmayacağız. Bu işi teşvik edenler, koruyanlar, kolllayanlar açığa çıkacak. Bu açığa çıkmadığı sürece Batman Emniyet’i, Batman Valiliği ve AKP hükümeti sorumluluk ve zan altındadır. Son 10 gündür Cizre ve Batman’da adeta toplumsal gerilimi tetiklemek için birileri ellerinden gelen bütün gayreti göstermiş, silah zoruyla bildiri dağıtmaya kalkmıştır. Vatandaş senin bildirini almak istemiyorsa, tehdit etme hakkın yoktur. Zora dayalı bir siyaset olabilir mi? AKP hükümeti ve sayın Başbakan büyük bir sorumluluk altındadır. Kimse lafı oraya buraya çekmesin biz cinayeti işleyenlerden, tetiği çekenlerden bahsediyoruz. Silahla bildiri dağıtmak, tehdit ederek afiş asmak demokratik siyaset falan değildir. Bu tür gerilimler vesilesiyle gündeme taşınarak, sanki ciddi bir parti görünümü kazanma arzusu içerisinde olabilirler. Böyle olmadığı da ortadadır. Girin seçime, alın boyunuzun ölçüsünü. Tehdit etmeyin, silah kullanmayın, zorla baskı yapmayın. Kim size ne demiş? Katili ortaya çıkarma konusunda sorumluluk hükümette, devlette, bakandadır. Ama bu gerilime adı karışan siyasi parti de bundan sorumludur.”

Partisinin seçim çalışmalarını anlatan Kışanak, “Seçimi kesinlikle kazanabileceğimiz bütün merkezlerde sandık koyacağız, seçim yapacağız. Adayını halk kendisi belirleyecek. Sandıktan çıkan bizim adayımızdır” dedi.

Öte yandan,  BDP, dün siyasal süreç değerlendirmesi, yerel yönetimler seçimi ve planlama gündemleriyle toplanan BDP Parti Meclisi sonuç bildirgesini yayımladı. Bildirgede, çözüm sürecinin yeni baştan ele alınarak, yüz yıllık sorunu kökten çözecek bir müzakere döneminin başlamasının şart olduğu belirtildi.

Dünya ülkelerinin Suriye halkına gönderdiği insani yardımların bir tekinin bile Suriye’nin kuzeyindeki halka iletilmediğinin belirtildiği bildirgede, Batman’daki saldırıya da değinildi ve “Meclis’te grubu bulunan partilerin genel başkanlarıyla bir kez bile görüşmeyen Başbakan’ın Hüda-Par Genel Başkanı’yla görüşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşmesi de rastlantı değildir. 90’lı yıllarda devlet destekli saldırılarla insanları katleden Hizbul-kontranın yeniden sahneye çıkmasına halkımız izin vermeyecektir” denildi.

cnn turk

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

15 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

İttifaklar ve siyaset

Siyaset demokratik anlayışla geliştirilir ve ittifaklar toplumun talebi doğrultusunda gerçekleştirilirse, sorunların üstesinden gelmek hiç de zor olmayacaktır. Seyithan Akyüz İttifak, Arapça bir kelime olup uyma, denk...

Wanlı depremzedelerden depremzedelere destek

Wan depremini yaşayan İbrahim Çelik, Mereş depreminde Wan halkı ve kurumların nasıl harekete geçtiğini anlattı: Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar derler. Deprem yaşanınca...

Hata(y)da anakronizm çıkmazı

Hatay ismi, kimin icadı olursa olsun, 85 yıldır yaşanan realiteyi yok sayan anakronik ve GDO’lu bir isimdir. Sığ Hatay ili adı; Antakya ili adının...

Eskişehir’de kadın cinayeti

Eskişehir’de Elena Samsanova, Atila Sarıhan adlı erkek tarafından katledildi Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Uluönder Mahallesi’nde 55 yaşındaki Elena Samsanova, Atila Sarıhan tarafından kesici alet ile...

Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına gençler eşlik etti

Adalet Nöbeti’nin 739’uncu gününde Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına HDP Gençlik Meclisi, DÖM ve Barikat grubu eşlik etti Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde...

Ege Denizi’nde 4,7 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ege Denizi’nde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin derinliği 7,99 kilometre olarak ölçüldü. HABER MERKEZİ #Ege #Denizinde #büyüklüğünde #deprem

İzmir’de kadınlardan baskı ve tutuklamalara karşı açıklama

Kadınlara yönelik tutuklama, baskı ve katliamlara karşı açıklama yapan kadınlar, ‘Tüm bu zulümler ve erkçi zihniyetin uygulamaları karşısında biz kadınlar; eşit, özgür, doğayla uyum...

Koruma kararı olan kadınların bilgileri seçimde gizlenecek

Güvenlikleri nedeniyle 17 Mart’tan sonra adres değiştirmek zorunda kalan, kadın sığınma evlerinden çıkış yapan ya da yeni giriş yapan kadınların, ilçe seçim kuruluna başvuruda...

Emniyetten İYİP’e saldırı açıklaması: İnşaat bekçisi hırsız kovalarken ateş etmiş

İstanbul Emniyeti, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına isabet eden kurşunun, ‘inşaat bekçisinin hırsızlık girişimini engellemek amacıyla ateşlediği silahından çıktığını’ iddia etti Zeytinburnu’ndaki İYİ Parti...

Mehmet Uysal: Samandağ’da molozlar boş alan yerine yaşam alanlarına dökülüyor

PSAKD Samandağ Şubesi deprem sürecinde açılarak insanlara yardımları ulaştırmak için çalışmalar yürüttü. Bölgenin demografik yapısını değiştirmek için göç ettirme politikasının uygulandığını belirten PSAKD Samandağ...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat