Güvenç Abdal Derneği Alevilik ve Yaşam konulu söyleşilerini sürdürüyor

Post date:

Author:

Category:

ANADOLU ve BALKANLARDA ALEVİ BEKTAŞİ YERLEŞKELERİ, YAŞAMI VE ERKANI Anadolu da ve Balkanlarda günlük yaşama yüzyıllarca damgasını vuran Alevilik, Bektaşilik ve Kızılbaşlık güncelliğini koruyor. Aleviler, yaşam felsefesi olarak “Barış, Hoşgörü, Kardeşlik, Kadın Erkek Eşitliği, Çevre, ve Çocuk” gibi yaşamın vazgeçilmez konularını benimseyerek günlük yaşamlarına uyarladılar.
Güvenç Abdal Derneği’nin son yıllarda sürdürdüğü Alevi söyleşilerinin “Anadolu da ve Balkanlarda Alevilik, Kızılbaşlık ve Bektaşilik” konulu panel 1 Nisan Pazar Günü öğlenden sonra Sancaktepe’de bulunan dernek merkezinde yapıldı. Panele konuşmacı olarak Anadolu Aleviliği ve Bektaşiliği konularında önemli araştırmaları ve kitapları olan Yazar Ayhan Aydın katıldı. Ayrıca panele Güvenç Abdal Ocağı’ndan Cem Çelebi Dede, Mahmut Erik Aydın Baba, Güvenç Abdal Derneği’nin önceki Başkanlarından Hüseyin Koca, yönetim kurulu üyelerinden Adem Dağıdır ile çok sayıda dinleyici katıldı. Söyleşiden sonra Cem Çelebi, Pirsultan ve Şah Hatayi Deyişleri söyledi, Alevi Bektaşi Araştırmacısı Yazar Ayhan Aydın da kitaplarını imzaladı.
Panelden önce Güvenç Abdal Derneği Başkanı Sakine Taşlıçukur Dağıdır bir konuşma yaptı. Dağıdır, panele katılanları selamladıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Son yılların en önemli gündemlerinden bir tanesi Alevilik. Aleviler kendi aralarında tartışmalarını sürdürürken bir şeyi gözden kaçırıyorlar, o da şu? Alevi-Bektaşi yolu ve Alevi-Bektaşi Erkânı tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık ve net. Alevilik ve Bektaşilik şöyle mi, böyle mi? Alevilik İslam İçi mi, İslam Dışı mı? Alevilik Hz. Ali İle mi başladı, yoksa daha evvel de var mıydı? Dedeler, Ocaklar, Mürşitler, ve Talipler kimlerdir? Bunların görevleri nelerdir? Gibi pek çok konu günlerce, aylarca hatta yıllarca tartışılıyor. Bütün bu tartışmalar yapılırken bir şey gözden kaçıyor? Nedir o şey? Alevi-Bektaşi Yolu ve Erkânı şu ya da bu şekilde ya karartılıyor veya aslından uzaklaştırılıyor. Aleviler cemlerinde cemaatlerinde “Gönül Kalsın Yol Kalmasın ve Yol Cümleden Uludur” sözünü sık sık kullanırlar. Esas itibarıyla Alevilerin bu konuya dair tartışmaları, hatta bu tartışmaları devam ettirmelerini uygun bulmuyorum. Yolu ve Erkânı sürmek gerekir. Başta Serçeşme olmak üzere, Ocaklar, Dedeler, Mürşitler, Talipler, Analar, Bacılar bu yolu sürerek tartışmaya yer bırakmadılar, bizlere ulaştırdılar. Biz de bu yolu laiki ile sürersek, yola türap olursak bu tartışmalarla zaman geçirmiş olmayız. Hiç mi tartışmayalım derseniz, Alevilik zaten tartışma, muhabbet, sohbet olmadan olmaz. Ancak tartışılacak şey Yol ve Erkân değil, yaşamın kendisi ve çağın ihtiyaçlarıdır” dedi.
Daha sonra “Anadolu ve Balkanlarda Alevi-Kızılbaşlık ve Bektaşilik” araştırmacısı Yazar Ayhan Aydın konuştu. Ayhan Aydın konuşmasında Hacıbektaş’tan başlayarak Anadolu ve Balkanlarda yüzyıllarca hüküm süren, günlük yaşama damgasını vuran Alevilik ve Bektaşilik konularını anlattı. Ayhan Aydın “Osmanlı Balkanlarda silahla ve askerle başarılı olamayacağını bildiği için, Anadolu Alevilerini ve Bektaşilerini Balkanlara yolladı. Bu Bektaşi Babaları gittikleri yere, sevgi, kardeşlik ve hoşgörü götürerek, oralardaki halkın gönlünü kazandı. İşte Osmanlı bu yolla savaş ve silah kullanmadan Balkanlara girmiş oldu” dedi. Ayhan Aydın, başta Sarı Saltık olmak üzere Balkanlarda bulunan Bektaşi yerleşkelerini tek tek anlattı. Aydın, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Yugoslavya, Macaristan, Bosnahersek gibi ülkelerde bulunan, Bektaşi Babalarından, Harabati Baba, Kızıldeli Sultan, Gül Baba, Bedrediniler, Balımsultan gibi öne çıkmış Bektaşi Babalarını ve Bektaşi Bölgelerini anlattı.

Panele Güvenç Abdal Derneği’nin önceki Başkanlarından Hüseyin Koca, önceki yöneticilerinden Adem Dağıdır ve Bektaşi Babası Mahmut Erik Aydın, Divriği Gazetesi İmtiyaz Sahibi Saadet Bayar ile çok sayıda kişi katıldı.
Panelin ardından Ayhan Aydın kitaplarını imzaladı.
Haber ve Fotoğraflar: Divriği Gazetesi

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR