Güvenç Abdal Ocağı dedesi Öztürk: Zulmün bize yöneleceğini biliyorduk

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Karadeniz Alevi Dernekleri Güvenç Abdal Ocağı dedesi Sefa Öztürk, kapatılan TV 10 televizyonun çalışanlarının yaptığı eyleme destek vererek, “Muaviye’nin karşısındaki Ali olarak bütün zulmün bize yöneleceğini biliyorduk” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV 10 televizyonu çalışanlarının her hafta Galatasaray Meydanında düzenlediği eylemin 16’ıncısını düzenledi. “Alevilerin sesi susturulamaz” adıyla yapılan eylemede, “Alevilerin sesi TV 10 susturulamaz” ve “Özgür basın susturulamaz” pankartları açıldı. TV 10 amblemlerinin olduğu dövizler taşıyan protestocular, “Alevilerin sesi susturulamaz” sloganı atıldı. Açıklamaya 78’liler Girişimi, Demokratik Alevi Derneği, HDP ve Mazlum Doğan’ın kardeşi Serap Doğan ile birlikte çok sayıda kişi destek verdi.

‘ALEVİLERİN BAKIŞ AÇISI’

TV 10 çalışanı Medine Meral, Tv 10’nun sadece Alevilerin gündemini değil, Alevilerin bakış açısından ülke gündemine de ışık tuttuğunu belirtti. 15 Temmuz darbe girişimine değinen 78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can da, “15 Temmuz darbe girişimi 16 Temmuz’da bertaraf edilmesine rağmen tehlike devam ediyormuş gibi toplumsal algı yaratılmaya çalışıldı. Asıl darbe 20 Temmuz OHAL ilanıyla oldu. O günden bu hana toplumda ciddi operasyonlarla toplum düzeni devlet düzeni değiştirilmeye çalışılıyor. Özgür basın kuruluşları kapatıldı ki gerçekler karartılsın, yalanın üzerine yeni bir düzen inşa etsinler” dedi. Can, TV 10’un kapatılması Alevilerin yok sayılması anlamına geldiğini söyledi.

Eyleme destek veren Karadeniz Alevi Dernekleri Güvenç Abdal Ocağı dedesi Sefa Öztürk ise, “Muaviye’nin karşısındaki Ali olarak bütün zulmün bize yöneleceğini biliyorduk” dedi.

Açıklama, Pir Sultan Abdal’ın dörtlüklerinin seslendirilmesiyle son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR